Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tady je Izrael, tak mluvte hebrejsky, anebo držte hubu!

30. 11. 2006

Příběh izraelského vojenského velitele na pohraničním přechodu, který svým příkladem opravdu nešel, nutno poznamenat, že tento velitel byl degradován pro své nepřijatelné chování …

 

Arabům patřila Palestina zhruba třináct století. Předtím (byť nikoli těsně předtím) zhruba stejnou dobu židům, jejichž potomci nikdy nepřestali považovat tuto zem za svůj skutečný domov. A nyní zde opět žijí už téměř století (úplně z Palestiny nezmizeli nikdy).

Vojenským velitelem na pohraničním přechodu v Haware, nedaleko Nablusu, byl toho dne Udi a jeho etický kód byl jednoduchý - lidem, kteří se usmívají, nebude dovoleno projít. "Vidíš támhletoho chlapa, toho s tou vázankou? Vidíš, jak se nám směje? Ten úsměv mu z tváře vymažu," řekl jeden voják ve službě Udimu. Udi kývl a muž byl na hodinu zadržen. Když se snažil vojákům ukázat povolení, které ospravedlňovalo jeho úsměv - byl to muž, který šel na vlastní svatbu - už bylo pozdě. Šťastný otec, který koupil svému tříletému synu dort k narozeninám, také porušil předpisy a byl zadržen. Oficiální důvod: nečekal ve frontě jako všichni ostatní.

 

Když mu autor vysvětlil, že lidi ve frontě otce s dortem pustili dopředu, aby se mu v horku neroztekl, Udi odpověděl, že ho to naprosto nezajímá. Nebylo to nakonec příliš překvapivé, protože o hodinu předtím ho nezajímal zdravotní stav sedmdesátiletého muže, který byl toho dne propuštěn z nemocnice po operaci srdce a pro nějž bylo obtížné stát tak dlouho na horkém slunci. Když se Udimu pokoušel jeden palestinský student cosi vysvětlovat anglicky o svém povolení, Udi mu odpověděl: "Tady je Izrael, tak buď mluv hebrejsky, anebo drž hubu." Student to uznal a protože nemluvil hebrejsky, zůstal tam čtyři hodiny.

 

Existují ovšem Palestinci, kteří hebrejsky umějí, a na ty, zejména pokud diskutují, Udi zamíří svou zbraň a řekne jim: "Drž hubu nebo dostaneš kulku do hlavy." Takže každý Palestinec to uzná a zmlkne. Když jsem se zmínil o všem, co Udi toho dne udělal, jeho veliteli, pokračuje autor, velitel přikývl a řekl, že jeho vojáci jsou v obrovském stresu. "Ale v ten okamžik, co jsem na tu hranici přišel," dodal velitel, "začlo všechno běžet jako na drátku. Téměř polovina lidí, které tam zadržovali, měla možnost přechodem projít."

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Reakce: v Israeli jsem byl

(Nemander, 2. 12. 2006 23:16)

To co provedl Udi, je velmi špatné, je potřeba ho odsoudit, povyšovat se tímto způsobem správné rozhodně není, a i když jsem na straně Izraele, tohle opravdu nepodporuji...

v Israeli jsem byl

(olDa, 1. 12. 2006 17:11)

moje "predsudky" spise nadrzovali Zidum. Toto se pro me velmi zmenilo. (Boze, co jsem videl v Hebronu...!)
Nechci ale z osobnich zazitku dedukovat, ze vsichni Israelci jsou podobni jako Udi z vypraveni. Je to extremne komplikovany problem a podle me potrebnejsi nez nejake pouze hmatatelne kroky (ktere vzdy lze delat pouze jako alibismus, abych se zalibil, hlavnimu "Master of Puppets" - USA) nybrz obnoveni duvery. Udi v tom uskodil obema stranam velmi uskodil, nebot obe strany potrebuji usmireni. NENI JINA CESTA.

To jsou izraelci.

(Pepa.Bakule, 30. 11. 2006 13:14)

Pak se izraelci diví tomu,že je s nimi opovrhováno.Je to entita,která se sama vyřezuje z nežidovské komunity.