Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stát PALESTINA neexistuje!

3. 12. 2006

Palestina je GEOGRAFICKÝ název oblastem, na které se dnes rozkládá Jordánsko (dříve Zajordánsko), Izrael a území Palestinské autonomie. Palestina je název geografický, stejně jako např. České středohoří, Podunajská nížina, apod. Takže když někdo řekne, že "Izrael okupuje Palestinu" je třeba upřesnit, aby bylo jasné, co tím slovem "Palestina" má na mysli, jinak je to absolutní nesmysl. Právo státu Izrael na existenci se totiž popřít nedá! Stát Izrael i kdyby se stáhl do hranic před rokem 1967, ba i do "hranic" z roku 1947 - vždy se bude rozkládat na území, kterému se geograficky říká Palestina ...


Historická Palestina Název Palestina odkazuje na indoevropský Pelištejský národ, který sídlil v jihozápadní části biblického Kenaánu. Patrně jako součást tzv. mořských národů sem přitáhl v 13. století př. Kr. z Balkánského poloostrova a usadil se zde. Pelištejci s sebou přinesli mimo jiné znalost zpracování železa, díky čemuž po dlouhou dobu v oblasti dominovali. Od jejich příchodu se datuje začátek doby železné v Kenaánu. Oficiálně se latinský termín Palaestina začal používat po potlačení druhého židovského protiřímského povstvání v roce 135. Tento termín nahradil dřívější název Judaea, aby se vymazala i ve jménu jakákoli vzpomínka na židovský národ, který během necelého jednoho století proti Římu dvakrát povstal. Od té doby se užívá často jako zeměpisné označení území mezi Libanonem a Egyptem, i když po původním indoevropském pelištejském obyvatelstvu nezůstalo ani stopy.


Nezávislá Palestina
Nezávislá Palestina je formálně od roku 1989, kdy se území Předjordánska formálně zřeklo Jordánsko. Na začátku 90. let zde probíhal mírový proces, při kterém byla pod vedením Izraele a Jásira Arafata vytvářena palestinská státní správa, ale protože včas nevznikla palestinská policie, nikdo nezabránil intifádě z roku 1999, kdy zaútočili palestinští teroristé na objekty a obyvatele v Izraeli. Izraleská armáda poté obsadila významná města a mírový proces fakticky skončil. Po smrti Jásira Arafata v roce 2004 byl zvolen prezidentem palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, který usiluje o obnovení mírového procesu, přesto však není schopen omezit vliv teroristických organizací, jako např. Hamas nebo Fatah. Velkou slávou, ale zároveň i odpovědností pro Palestince bylo stažení izraelské armády a zrušení izraelských osad z pásma Gazy.

Moderní Palestina Palestina je dnes název pro Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy o rozloze asi 6600 km² a 3 mil. obyvatel. Oficiálně tato území spravuje Palestinská samospráva, jejímž předsedou je od roku 2005 Mahmúd Abbás (1989 - 2004 Jásir Arafat). Území je částečně pod kontrolou hnutí Hamas a Fatah, které jsou obviňovány z toho, že jsou ve své podstatě teroristické, a které po zřízení moderní státní správy budou muset upustit od násilí a stát se regulérními politickými stranami, vedle Organizace pro Osvobození Palestiny, jež je dnes hlavní reprezentativní a výkonnou silou samosprávného území. Obyvatelé jsou většinou muslimové ale existuje tu i početná křesťanská menšina.


Hlavní problémy Palestiny
Hlavním problémem současnosti jsou teroristé, ale také extrémní chudoba obyvatelstva. Navíc se na území palestinské samosprávy nacházejí mnohaleté uprchlické tábory (Tulkarm a Džanín), izraelské osady, kde žije 1 000 000 Izraelců, a bezpečnostní zeď, která okusuje palestinské území ještě více, navíc spojuje osady přímo s Izraelem. Palestinci říkají, že izraelské osady a zeď jsou nelegální. V červnu 2005 mezinárodní soud v Haagu rozhodl, že zeď porušuje mezinárodní právo, protože nestojí na izraelském území. Podle mezinárodního práva je rovněž zakázáno usidlovat obyvatelstvo okupujícího státu na okupovaném území.

Izrael říká, že osady neporušují Ženevskou konvenci, protože jejich obyvatelé se tam přestěhovali dobrovolně. Izrael také říká, že zeď je nezbytná pro zabránění teroristickým útokům.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář