Jdi na obsah Jdi na menu
 


IZRAEL: portrét

4. 11. 2006
ObrazekIzrael je země velká asi jako Morava. Člověk by řekl, že svoji rozlohou je zanedbatelnou kapkou na naší zeměkouli. Přesto se s ním každodenně setkáváme v tisku a televizi jako by se jednalo skoro o nějakou velmoc. To proto, že jeho existence je takříkajíc denně na tapetě a je středem zájmu, obdivu i nevraživosti současného světa. Jeho poloha i fungování na Blízkém východě uprostřed arabského světa jsou jedinečné a jeho snaha žít je ojediněle vytrvalá a bojovná. Snad proto každý z nás, ať už zemi navštívil nebo ne, má o ní povědomí a nemusí zrovna mít prostudované prospekty cestovních kanceláří, které nabídnou nejdříve pláže a slunce a teprve potom, že se jedná o zaslíbenou zemi židů, zemi mléka a medu.

ObrazekIzrael po více jak padesátileté historii už nechce být časovanou bombou v srdci Blízkého východu, ale přesto jí zůstává a nikdo neví jak dlouho tomu tak ještě bude. Zde se narodil Ježíš, zde jsou signifikantní kořeny nám odkázaného dědictví, Izrael je všechno toto a přece ještě něco daleko víc.

Z teritoriálního hlediska se Američané dívají s úšklebkem na velikost státu New Jersey a Izrael není větší. Pro Australany je Tasmánie, která je dokonce dvakrát větší, jednolitým solitérem jedinečné přírody, kterou na celém australském kontinentě nenajdete. Izrael jak je malý, tak je naopak různorodý. New Jersey je jenom pěkně udržovaný park a Tasmánie extravagantní ostrov bujaré přírody. Izrael je ale zemí neuvěřitelných kontrastů, od sněhem pokrytých vrcholků a cedrového lesa až k žárem spalovaným pouštím a subtropickým údolím. Dopoledne můžete lyžovat na svazích Mount Hermonu a odpoledne se můžete vykoupat v Mrtvém moři a kochat se pestrobarevnými korály.

ObrazekDíky své poloze mezi Afrikou a Asií a blízko Evropy, maličké území Izraele často hrálo roli jakési otáčivé páky v historii. Kdysi to byla římská provincie, jindy opevněná bašta křižáků, pak doména egyptských Mameluků a ještě později otomanských Turků a konečně britský protektorát. Zde se pohyboval řecký mýtický hrdina Perseus, zde se nacházela bájná biblická krajina Sába, zde kráčel Alexandr Veliký, Kleopatra, Richard Lví srdce, Salahudin i Napoleon. K tomuto seznamu patří Abrahám, Mojžíš, Ježíš a také Mohamed. Říkáme-li Izrael, mnohý z nás si vybaví i palestinská území západně od řeky Jordán a Gazu. Zde všude se nacházejí historické monumenty, velké i malé, ve kterých je vetkána velká a důležitá část historie lidstva. Z vykopávek archeologů lze dovodit stopy člověka staré 500.000 let.

Na jedné straně tedy máme co do činění s kolébkou lidstva, na druhé straně pozorujeme teprve padesátiletou a stále se vyvíjející společnost dramaticky nabírající židovské imigranty z celého světa, v poslední době především z bývalého Sovětského svazu. Spojuje je jednotná židovská víra, která odolala všem historickým pogromům i holocaustu. V současné době obtížně vzdoruje sebevražedným atentátům palestinských fanatiků, které snad jednou přestanou a do země jako předtím budou znovu proudit davy zvědavých turistů z celého světa. Na zemi si totiž dělají nárok i Palestinci, kteří významnou měrou se podílejí na kulturně-historickém obrazu země.

ObrazekS takovou směsicí lidí a s tak zamotanou historií a vlastně nedokončenou přítomností lze těžko očekávat vždy pořádek, mír a pohodu. Proto svět je nucen se zajímat o Izrael jako o přetrvávající ohnisko napětí. Nebýt posledních událostí, můžete zemí cestovat bezpečně a můžete si být jisti tím, že zde jako málokde jinde na světě budete do sebe vstřebávat podivuhodnou různorodost historie a kultur. Můžete večeřet v beduinském stanu a pozorovat přitom plíživý západ slunce nad pouští a zrovna tak přes den můžete při potápění v Rudém moři vychutnávat tajemný a barevný podmořský svět. Čekají na vás skvělé bary v Eilatu, Tel Avivu a Jeruzalému a můžete se také seznámit se zajímavým společenstvím kibuců a budete překvapeni pitoreskností a výběrem palestinských suvenýrů jakož i pohostinností zdejších obyvatel. Nejdůležitější je sem přijet bez předsudků. Zde se na konečném míru ještě pracuje a celý svět to se zaujetím sleduje.

ObrazekKdy je nejlepší do Izraele jet?
Izraelské klima a podmínky v zemi nejsou tak extrémní, abychom tam kdykoli nemohli vyjet bez problému i když vrcholné léto v Negevské poušti a Eilatu nás svými vedry může trochu potrápit. Jen na to bychom měli být připraveni. Návštěvu vždy můžeme zkombinovat se dvěma nejatraktivnějšími místy Blízkého východu tj. s egyptskými pyramidami a skalními chrámy v jordánské Petře. Výhodou v zimě je to, že ceny ubytování jsou nižší, v Jeruzalémě však může být chladněji a může pršet, ale v Eilatu bude krásně a na koupání. O Velikonocích se Jeruzalém a Betlém zaplňují křesťanskými poutníky, počasí je skvělé, ale ceny začínají stoupat. Na říjen připadá řada židovských svátků, proto často bývá zavřeno v obchodech i muzeích a doprava z tohoto důvodu funguje nepravidelně. Říjnu je proto lepší se vyhnout. Před cestou do Svaté země tedy raději nahlédneme do kalendáře, v němž jsou vedle křesťanských svátků značeny i svátky židovské, které na naše rozhodnutí mohou mít vliv. Kromě obvyklého poznání atraktivních památek, moře a přírody jako takové se do Izraele můžeme vypravit i na různé kulturní a společenské akce, které mívají svůj kalendář. Dalším zpestřením mohou být atraktivní sportovní a turistické aktivity a ti mladší z nás s budou třeba chtít dobrovolně pracovat v kibucu nebo mošavu.

Námět na týdenní cestu:
- Jeruzalém, Staré město (2 dny)
- Mrtvé moře, koupání a pevnost Masada (1 den)
- Tiberias, na kole nebo autem kolem Galilejského jezera, Tabgha, Kapernaum (1 den)
- Safed, autobusem z Tiberia, prohlídka starého města a čtvrti umělců (1 den)
- Akko a Caesarea, ze Safedu, křižácký hrad a památky ze starého Říma (1 den)
- Tel Aviv a návštěva staré Jaffy (1 den)

Rozšíření o další týden:
- další půlden v Jeruzalémě a půlden na návštěvu Betléma (1 den)
- z Tiberia rozšířit o návštěvu Nazaretu a Beit She´an (1 den)
- z Akka rozšířit o návštěvu Haify (Bahaistický chrám, hora Carmel (1 den)
- z Tel Avivu do Eilatu za podmořským životem a koupáním, 1 den výlet na Maktesh Ramon a v případě dostatku financí 1,5 denní výlet do Petry (3-4 dny)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář