Jdi na obsah Jdi na menu
 


Konflikt na BLÍZKÉM VÝCHODĚ bez řešení?

30. 11. 2006

Arabské státy jsou svojí rozlohou 613krát větší než Izrael. V Izraeli žije na jednom kilometru čtverečním 252 lidí, v arabských zemích průměrně pouze 18. Proč si tedy nárokují Arabové tuto maličkou zemi, která zaujímá přibližně stejnou plochu jako Morava? Racionální odpověď nenajdeme.

Judaismus i islám jsou v srdcích a životech svých vyznavačů usazené tak hluboce, že zásadním způsobem ovlivňují myšlení i jednání jak Židů, tak Arabů. Toto zjištění je pro většinu lidí žijících v západní civilizaci natolik nepochopitelné, že nedokáží předvídat ani pochopit vzorce jednání obou etnik. Chceme-li porozumět podstatě konfliktu, musíme porozumět i jejich náboženství, které v něm hraje rozhodující roli.


Židé se nikdy nevzdají Jeruzaléma jako svého hlavního města, protože tím by přestali jako etnikum existovat. Arabové nikdy nepřestanou nenávidět Židy, protože je k tomu vybízí islám a oni by cítili, že se mu zpronevěřili. Tento konflikt žel nemá mírové řešení a proto může skončit pouze jediným způsobem - zásadním válečným střetnutím v budoucnosti, ve kterém jedna ze stran přesvědčivým způsobem zcela zpacifikuje stranu druhou.

Mnozí pozorovatelé situace na Blízkém Východě označují Izrael za hodiny lidstva. Je možné a pravděpodobné, že i případné budoucí konflikty světového charakteru by měly kořeny právě v situaci na Blízkém Východě a souvisely by s Izraelem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

tý jo

(ahoj, 3. 3. 2008 11:08)

fíha