Jdi na obsah Jdi na menu
 


JUDAISMUS

3. 12. 2006
Židovství (anebo judaismus) je náboženství a kultura židovského národa. Zásady a dějiny judaismu vytvářejí historické základy mnoha jiných náboženství včetně křesťanství a islámu.


Židé tradičně neoznačují judaismus jako náboženství, ale jako kulturu s vlastní historií, jazykem (hebrejštinou), zemí předků, liturgií, filozofií, souborem etických zásad, náboženských praktik, a podobně. Námětem hebrejské Bible (Tanach anebo nepřesně Starý zákon) je popis vztahu Izraelitů (také nazývaných Hebrejci) s Bohem, jak je zobrazen v jejich historii od počátku času až do stavby druhého chrámu (515 př. n. l.).

Židovství vždy uznávalo řadu principů židovské víry, nikdy ale nevytvořilo závazný katechismus. Objevila se řada formulací židovské víry, z nichž většina má hodně společného, přesto se ale v některých bodech liší. Během posledních dvou století se židovská komunita rozdělila do několika větví, které tyto principy chápou velmi odlišně. Většina ortodoxního židovství obvykle tvrdí, že pravidla jsou neměnná a povinná, neortodoxní formy židovství naopak obvykle tvrdí, že tato pravidla se vyvíjejí v čase, a tak povolují více odchylek ve víře každého jednotlivce. Toto téma je podrobněji popsáno v článku o principech židovské víry.


Židovství se běžně rozděluje do následujících odnoží:
  • ortodoxní judaismus (zahrnuje chasidismus, ultra-ortodoxní judaismus a moderní ortodoxní judaismus)
  • masorti judaismus (v USA známější jako konzervativní judaismus)
  • progresivní judaismus (v USA známější jako reformní judaismus, ve Velké Británii pak jako liberální judaismus)
  • rekonstruktivní judaismus
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář