Jdi na obsah Jdi na menu
 


IZRAEL: Šaron je už rok v kómatu

3. 1. 2007
Ve čtvrtek tomu bude rok, co izraelský expremiér Ariel Šaron upadl do kómatu. Lékaři nepředpokládají, že by se z něj probral, ale nechtějí ho odpojit od přístrojů. Izrael zatím přemýšlí, jestli by se Šaron vyvaroval chyb svého nástupce Ehuda Olmerta. Jaký by byl rok 2006 s Arielem Šaronem, ptá se Izrael? Převládá názor, že by se bývalý armádní generál a ostřílený politik dokázal vyhnout problémům, v nichž země skončila za vlády Ehuda Olmerta.
...
Mluví se zejména o letní válce s Libanonem, kterou Izrael na nátlak mezinárodního společenství nakonec sám ukončil. "Šaron by nikdy nešel do války, kterou by nemohl vyhrát," říká univerzitní vojenský expert Raanan Gissin. "Vrhnout se do války během tří hodin ... to nebyl Šaronův styl uvažování," dodává Gissin. Naráží na fakt, že Izrael zaútočil 12. července na jih Libanonu jen pár hodin poté, co Hizballáh unesl na hranicích dva vojáky židovského státu. "Rok po Šaronově mrtvici je ubohé myslet na to, co by bylo, kdyby byl stále vitální, stále premiér, stále s námi," píše komentátor Bradley Burston z listu Haaretz. "A stejně ubohá je i cesta, na kterou se Izrael vydal bez Šarona."
...

Vyhrál by Hamas?
Komentátoři spekulují, že by Šaron přesvědčil palestinského prezidenta Abbáse, aby prosadil odklad palestinských voleb. V nich v zimě 2006 vyhrálo radikální hnutí Hamas. Znovu se tak prohloubil blízkovýchodní konflikt. Zkušený politik Šaron by zřejmě také omylem nepřiznal, že Izrael vlastní jaderné zbraně. Olmertovi se to povedlo v jednom prosincovém interview. Způsob vedení války s Libanonem a nejasné majetkové poměry Ehuda Olmerta vyšetřuje parlamentní komise. Izraelci si zatím vyprávějí vtipy, že kdyby se "Arik" vzbudil a viděl rok Olmertovy vlády, vrátil by se dobrovolně do kómatu.
...

Ariel Šaron upadl do bezvědomí po operaci srdce 4. ledna 2006. V březnu vyhrála volby strana Vpřed, jejíž vedení po Šaronovi převzal Olmert. Ten se také stal v dubnu premiérem. Poslední zprávy o Šaronově stavu pocházejí z listopadu, kdy byl expremiér přemístěn na jednotku intenzivní péče.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář