Jdi na obsah Jdi na menu
 


IZRAEL: dopis izraelskému premiérovi

16. 12. 2006

Vážený pane Ehude Olmerte, píši Vám v naději, že si ve svém nabitém programu zastupujícího ministerského předsedy Izraele najdete čas, abyste vyslechl, v co doufá jeden Palestinec. Ačkoli k Vašemu nástupu na post premiéra došlo nepříjemným způsobem kvůli mozkové příhodě Ariela Šarona, věřím, že máte příležitost stát se součástí historického usmíření. I když budete trvat na tom, že hodláte navázat na politický odkaz Šaronův, v očích Palestinců máte významné přednosti, jež Šaronovi chyběly.


Naděje nikdy nebyla větší

Vaší hlavní výhodou je to, že mezi Palestinci a Araby nejste zatížen negativním obrazem Ariela Šarona. Deset let jste byl starostou Jeruzaléma a situaci, v níž jsou Palestinci, tedy znáte zblízka. Naděje na politický průlom v našem regionu nikdy nebyly větší. Vy a Šaron jste se rozhodli jít proti své dosavadní ideologii a postavit se mocnému hnutí izraelských osadníků. Pochopili jste, že stažení z okupovaných území je nezbytné pro udržení židovské podstaty Izraele, což vás oba zcela zřetelně přivedlo do politického středu. V mnohem menším rozsahu dochází k zásadním změnám taktéž na palestinské straně. Přestože jsem osobně přesvědčen, že hlavní příčinou konfliktu je izraelská okupace, a nikoli palestinská reakce na ni, jednostranná tahdía ("klid zbraní") palestinských militantních skupin silně snížila počet protiizraelských útoků. To dokazuje, že Palestinci si rovněž uvědomují meze svých ozbrojených zásahů.  Rozhodnutí Hamásu zúčastnit se nadcházejících voleb do parlamentu ukazuje, že i toto islámské hnutí tvrdé linie usoudilo, že konflikt je třeba řešit politickými, a nikoli vojenskými prostředky. Třebaže chápu, že jste izraelský vlastenec, věřím, že lze učinit mnohé ke snížení napětí mezi našimi dvěma národy, což by nakonec vedlo ke skutečnému míru.


Pozvěme pozorovatele

Na úvod je třeba se zaměřit na přímá, osobní jednání. Šaron a Vy jste snad cítili, že v Gaze bylo zapotřebí konat jednostranně, avšak stažení z Gazy mohlo oběma stranám přinést mnohem více prospěchu, kdyby bylo provedeno po dohodě. Na rozdíl od odchodu z určitých území lze násilí ukončit jedině bilaterálně. Obě strany by se měly zavázat k ukončení atentátů, ostřelování, odpalování bomb a všech dalších forem útoků na vojenské cíle i občany druhé strany. Aby bylo příměří účinné, musí zahrnovat monitorovací mechanismus. Bylo by dobré pozvat nestranné zahraniční pozorovatele do hlavních ohnisek sporu. Vedle této snahy by měla okamžitě začít energická jednání o konečném urovnání sporu. Historicky příměří vydržela, jen pokud se opírala o rozhovory, v jejichž serióznost věří obě strany.

...
Současně se musí zlepšit atmosféra mezi Palestinci a jejich postoj k Izraeli, abychom se pohybovali v politickém prostředí, které podporuje vyjednávání. K vytvoření pozitivní atmosféry by velmi přispělo rovněž zlepšení každodenních životních podmínek, zejména posílení palestinské svobody pohybu mezi Gazou a západním břehem a na území západního břehu. Ať už jednáte s cílem zvítězit v nadcházejících parlamentních volbách jakkoli, mějte prosím na paměti, že podpora, již si Šaronova a Vaše nová strana Kadima (Vpřed) získala u izraelské veřejnosti, se odvíjí právě od skutečnosti, že strana zaujala umírněnou centristickou pozici. Nenechte se tedy, prosím, zatáhnout do podbízení se izraelským radikálům. Podpora, kterou získáte u Izraelců a Arabů, bude záviset na odhodlanosti, již prokážete při prosazování skutečného pokroku v mírovém procesu.
...

Autor: Daúd Kuttáb

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář