Jdi na obsah Jdi na menu
 


IZRAEL

3. 12. 2006

Izrael je stát na Blízkém východě. Leží na východním pobřeží Středozemního moře. Sousedí se Sýrií, Libanonem, Egyptem, Jordánskem a Palestinským autonomním územím. Většina obyvatel jsou Izraelci (85%) a Arabové (14%). Izraelci jsou z 80% židé, dvacet procent jsou bezvěrci, tak zvaní sekulární Židé. Osoby různého etnického a náboženského původu mají různé postavení a liší se jejich práva a povinnosti, například služby v armádě.


Izrael s největší pravděpodobností vlastní jaderné zbraně, jejich vlastnictví ale nikdy oficiálně nepotvrdil, ani nevyvrátil. První informace o izraelském jaderném programu přinesl izraelský atomový vědec Moredchaj Vanunu, který několik let pracoval v jaderném komplexu Dimona. Spekuluje se také o tom, že Izrael provedl spolu s JAR v roce 1979 jaderný test.

Izrael vznikl na nátlak židovských osadníků v tehdejší Britské Palestině, když Británie stáhla svá vojska a umožnila vznik nezávislého státu v roce 1948. Ten byl krátce po svém vyhlášení uznán OSN a USA a po třech dnech i SSSR. Hned po vzniku byl napaden šesti arabskými státy. Izrael obsadil některá území původně přiřknutá arabskému státu a vybudoval silnou armádu. Od svého vzniku je permanentně ve válečném stavu s některým ze svých sousedů.

V roce 1967 proběhla Šestidenní válka, kdy Izrael odvrátil útok Egypta pod vedením Gamála Násira a v roce 1979 s ním uzavřel mírovou smlouvu. Roku 1982 pak byl Egyptu vrácen Sinajský poloostrov. Od roku 1967 Izrael osídlil část Západního břehu Jordánu Židy (200 tisíc Židů), což dodnes způsobuje velké problémy. Následovala tak zvaná Jomkippurská válka. Izrael se také angažoval v občanské válce v Libanonu (1975 -1990). Ještě letos (2005) je oficiálně ve válce se Sýrií a Libanonem.

Na počátku 90. let začala země spolupracovat s Organizací pro osvobození Palestiny pod vedením Jásira Arafata, který za to získal Nobelovu cenu míru. Roku 1999 však mírový proces skončil novou vlnou násilí. V současné době staví Izrael zeď, jež má zabránit v pronikání teroristů na izraelské území. Haagský tribunál ji označil jako nelegální (ve smyslu mezinárodního práva), neboť na některých místech vede přes okupovaná území, které OSN nepovažuje za součást Izraele.

V říjnu 2004 schválil izraelský parlament evakuaci a následnou likvidaci 25 židovských osad ležících na palestinském území. Jednalo se o všech 21 osad v tzv. pásmu Gazy a 4 menší osady na západním břehu Jordánu. Návrh prosadil i přes odpor některých ministrů předseda vlády Ariel Šaron. Samotná evakuace začala v srpnu 2005 a musela být zčásti násilná. Obytné domy byly následně zničeny, nad územím převzala oficiální kontrolu palestinská samospráva.

Izrael je na okolní poměry velmi bohatý zemědělsko-průmyslový stát se silným bankovním sektorem. Z Genezaretského jezera je přiváděna voda do celé země, tak je umožněno zavlažování a kultivace pouště. Nejdůležitějšími plodinami jsou zelenina, citrusové plody, olivy, tabák, vinná réva a obilí. Důležitý je také chov skotu, ovcí a koz. Charakteristickými typy zemědělského osídlení jsou kibuc a kvuca, mošav ovdin, mošav šitufi a mošava (vesnice).

Izrael je závislý na dovozu fosilních paliv (ropy a uhlí), obilí, nerostných surovin a vojenského zařízení. Důležitý je i dovoz surových diamantů - Izrael je světovým centrem obchodu s diamanty a jejich zpracování. Významnou součástí exportu jsou broušené diamanty, hi-tech zařízení a zemědělské produkty (ovoce a zelenina).

I přes omezené přírodní zdroje má Izrael rozvinutý průmysl a zemědělství. Nejvíce rozvinutý je průmysl letecký, komunikační, softwarový, elektronický, zbrojní, potravinářský, textilní, tabákový, chemický, zpracování fosfátů ap. Izrael se těší silné hospodářské a politické podpoře ze strany USA.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář