Jdi na obsah Jdi na menu
 


FINSKO: západní část

21. 12. 2006
Lahti
Toto město je hlavním centrem zimních sportů, hlavně severského lyžování. Již pětkrát se ve městě konalo mistrovství světa. Město je velice mladé, a proto zde žádné historické budovy nenajdete. Jestliže vás zajímá architektura, za zmínku jistě stojí kostel, který navrhl celosvětově slavný architekt Alvar Aalto. Město bylo založené v roce 1905 a od té doby čítá zhruba 100 000 obyvatel. Poblíž městečka leží největší jezero Finska Päijänne, které zásobuje hlavní město Helsinky pitnou vodou. Jestliže jste vyznavači zimních sportů, je to město právě pro vás. Ve městě je řada muzeí týkajících se jak jinak než sportu, navštívit můžete i terasu s vyhlídkou na sportovní areál, včetně obřího skokanského můstku. Město může posloužit také jako dobrá základna pro podnikání výletů po okolní přírodě.
...
Hollola
Západně od Lahti leží město plné historických objektů. Cesta z Lahti se dá jednoduše zvládnout na kole. Na cestě z Lahti, těsně před městem, narazíte na panství Messilä. Dnes funguje toto místo jako hotel, restaurace a je zde i pekárna a řada obchůdků. Jestliže vás lákají výšky a rozhledny, za zmínku určitě stojí skála jménem Pirunpesä. Je vzdálená zhruba 7 km od panství a vede tam dobře značená stezka. Ta sama o sobě vede přes několik kopců, ze kterých je nádherný výhled. Jeden z nich se jmenuje Tiirismaa a v zimě funguje jako lyžařská sjezdovka. Skála Pirunpesä leží u břehu jezera Kutajärvi a na jeho protějším břehu už je město Hollola.
...
Dalším zajímavým místem je panství Pyhäniemi. V 30. letech 19. století zde byla natočena řada filmů. Tato oblast má bohatou historii, která se datuje od 15. století. Od roku 1780 spravovala toto území rodina Schmiedefelt, která se zasloužila o nebývalý rozmach tohoto kraje. V roce 1912 ale celé panství prohrál jeho majitel při gamblingu v Monte Carlu. Sídlo pak během občanské války sloužilo pod dánskou vlajkou jako neutrální půda. Jestliže se chystáte navštívit toto místo, připravte se na zaplacení vstupného. Přímo v centru města stojí za zmínku velký kostel z roku 1480. Nedaleko kostela leží jedno ze dvou muzeí.
...
Zhruba kilometr od muzea leží soukromý ranch, kde se můžete svézt na koni, nebo jen posedět v místní kavárně. Na břehu jižní části jezera Päijänne leží národní park stejného jména. Z parku je na několika místech nádherný výhled na jezero. Hlavní atrakcí parku ale zůstává ostrov v jižní části jezera, je dlouhý 10 km. Z jednoho konce na druhý vede také turistická stezka a po cestě je několik tábořišť a řada nádherných pláží. Na ostrov se dostanete lodí z přístavu v Kullasvuori a informace získáte v kterémkoliv turistickém informačním centru.
...
Vääksy
V tomto městě najdete nejfrekventovanější průplav ve Finsku. Každé léto tudy propluje zhruba 15 000 lodí. Vääksyn Vasimyllymuseo je bývalý vodní mlýn, ve kterém je v současnosti muzeum. Otevřené je jen během letních měsíců. Další zajímavé muzeum Automuseo, leží přímo v centru města a k vidění je zde sbírka historických automobilů a motocyklů. Nedaleko města je statek jménem Urajärven Kartano, který patří k těm nejhezčím v celém Finsku. Bývalo to sídlo rodiny von Heideman. V komplexu je dnes kavárna, muzeum a překrásná zahrada.
...
Heinola
Slávu tohoto města jaksi zakrývá podstatně větší Lahti, ale ve skutečnosti je Heinola starší. Ve městě žije 16 000 obyvatel a město samotné leží v nádherné krajině na břehu jezera a ústí řeky Jyrängönvirta. Z tohoto města se během léta můžete vydat na řadu scenerických plaveb po jezeře.
...
Sysmä
Město leží na východním břehu jezera Päijäne. Začátkem července se zde každoročně koná hudební festival zaměřený na klasickou hudbu. Ve městě najdete muzeum tahacích harmonik, které je otevřené celoročně každý den kromě nedělí. Nedaleko města leží vesnička Onkiniemi. V této vesničce je největší atrakcí říše loutek (Nukketalot). Divadlo nabízí více než 350 loutek, a některé z nich dokonce vystupují i v televizi. Každý den je zde živé představení a místo je velice oblíbené mezi finskými dětmi. Orientačním bodem na cestě do největší atrakce je balancující skála, kterou uvidíte nedaleko hlavní silnice.
...
Jyväskylä
Město bylo založeno v roce 1837 a dnes zde žije zhruba 76 000 lidí. Právě v tomto městě byly zakládány první z finských škol. V roce 1966 zde vznikla i univerzita. Moderní město je díky univerzitě plné mladých lidí a žije ve velice příjemné atmosféře. Tu mu možná také dodává řada modernistických budov, které navrhl slavný architekt Alvar Aaltö. Samotná budova zmiňované univerzity je dílem tohoto návrháře, dále pak divadlo na Vapaudenkatu 36 a několik dalších budov. Ve městě je také dohromady 5 muzeí a jedno z nich se zaměřuje na práci Alvara Aaltoa. Samotné muzeum bylo navržené, kým jiným než Alvarem Aaltoem a rozhodně stojí za vaši návštěvu. Mimo jiné v něm najdete fotografie a modely jeho prací a výstavy přibližující jeho život a filozofii. Severozápadně od města leží zimní lyžařské středisko Laajavuori, které nabízí 4 sjezdovky a řadu běžeckých tratí. Ne pro každého jsou skokanské můstky, které město proslavily.
...
Säynätsalo
Jihovýchodně od města Jyväskylä leží menší městečko Säynätsalo, ve kterém najdete další dílo Alvara Aaltoa. Tím je přímo společenské centrum, které ve svých útrobách ukrývá knihovnu a městský úřad. Postavené bylo v roce 1952. Nedaleko odsud leží ostrůvek Juurikkasaari, na kterém najdete Alvarovu loď, kterou si samozřejmě navrhl také sám. Na dalším ostrově jménem Muratsalo je samotné sídlo Alvara Aaltoa. Kdo navrhl tuto budovu vás nechám hádat. Sídlo je otevřené veřejnosti a informace o otevíracích hodinách a o možnostech dopravy získáte v Muzeu Alvara Aaltoa.
...
Muurame
Na cestě mezi městy Jyväskylä a Tempere leží přibližně 13 km jižně od města Jyväskylä městečko Muurame. Na své si zde přijdou především vyznavači saunování. Pod širým nebem zde najdete řadu variant saunování. Ve městě je taká relativně nový kostel, navržený Alvarem Aaltoem. V zimních měsících si zde můžete také vychutnat zimní radovánky a sporty ve středisku Riihivuori.
...
Tikkakoski
V této malé vesničce se snad všechno týká létání a aviatiky. Je zde vojenské letiště a několik atrakcí. Jednou z nich je návštěva Muzea aviatiky centrálního Finska. Najdete v něm řadu letounů z druhé světové války, ale i několik zajímavých letadel, jako například ručně „po domácku“ vyráběný letoun, stíhačku z roku 1920 nebo ruský Polikarpov U2 sestřelený jedinou střelou.
...
Saarijärvi
Možná jste již přišli na pravidlo ve finském jazyce, kdy každý název jezera obsahuje příponu järvi, což ve finštině znamená jezero. Proto název tohoto města napovídá, že bude v těsném kontaktu s jezerem. Voda ho vlastně obklopuje ze všech stran. Severně od města leží bývalé sídlo finského básníka J.L. Runeberga, který zde žil a tvořil ve dvacátých letech 19. století. Dnes je známé pod názvem Säätyläismuseo nebo také jako Upper Class Residence. Cestou dál na sever narazíte na chráněnou krajinnou oblast Julmat Lammit, s průzračnou vodou v hlubokých jezerech. Na druhé straně od města, tedy jihovýchodně, na ostrově Summassaari je zrekonstruovaná osada z doby kamenné, stará zhruba 5 000 let.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář