Jdi na obsah Jdi na menu
 


FINSKO: vše o VÄRTTINÄ

21. 12. 2006

Představovat finskou Värttinu, přední představitele world music, nebude vzhledem k poměrně častému koncertnímu výskytu v našich zeměpisných šířkách příliš potřeba. Ale přeci jen, skupina z finské části Karélie využívající ve své hudbě tamní folklór vznikla v roce 1983 v městečku Rääkkylä. Původně se soubor vedený sestrami Sari a Mari Kaasinenovými věnoval interpretaci starých karelských písní (ale i recitaci tradiční poezie). Postupným vývojem se dostal až do dnešního stádia, kdy hraje a zpívá nejen tradicionály, ale i vlastní, folklórem silně ovlivněné skladby. Na rozdíl od prapočátků, kdy ženský sbor, který čítal až 21 osob, zpíval a capella, resp. za doprovodu kantele (finský národní strunný nástroj), doprovází v současnosti trojici vokalistek (Mari Kaasinen, Susan Aho a Johanna Virtanen) šestice výtečných muzikantů ovládající rozličné lidové i moderní hudební nástroje (housle, bouzouki, kytara, kantele, baskytara, bicí, saxofon, akordeon, dobro, ...).

...

Od poloviny osmdesátých let prodělala Värttinä obrovský posun a dnes je exkluzivním finským vývozním artiklem. Prodeje jejich alb ve Finsku válcují komerční výsledky světových hvězd popu a v neposlední řadě mají nezanedbatelné zásluhy na renesanci lidové hudby (a to nejen ve Finsku). Pokud byste rádi tuzemské paralely, vzpomeňte Čechomor, jimž se podařilo něco obdobného v Česku. Exkluzivně, pro český trh učená kompilace zachycuje tvorbu skupiny mezi lety 1992 až 2003. Vybíralo se ze čtyř studiových a jednoho live alba, konkrétně: Seleniko (1992) , Aitira (1994), Ilmatar (2000), Iki (2003) a 6.12. (live - 2001). Ze zmíněného období zůstaly opomenuty alba Kokko (1996) a Vihma (1998), paradoxně možná nejznámější desky finských divoženek v tuzemsku.

...

Z jakýchsi mně neznámých dramaturgických pohnutek není kompilace koncipována chronologicky. Album načíná skladba Laiska z desky "Ilmatar", a pokračuje různě napřeskáčku až po závěrečnou pětici písní z live alba "6.12." nazvaného podle datumu pořízení nahrávky v roce 2000 v Savoy Theatre v Helsinkách (koncertní materiál mapuje historii hlouběji než ten studiový, konkrétně do roku 1989, tedy do druhého alba "Musta Lindu / Black Bird", na němž původně vyšly písně Kylä vuotti nutta kutta a Vot i kaalina).

...

Výběr zohledňuje širokoúhlost záběru finské world music jedničky. Skočné skladby (Ukko lumi, Nahkauoska) se střídají s těmi zádumčivými (Milja, Travuska). Ve čtyřech případech (Aitara, Potran korean, Käppee, Fanfaari) dávají zpěvačky pohov-volno-rozchod muzikantům a vzpomínají na doby, kdy se obešly bez jakéhokoli hudebního doprovodu. Se strhující muzikálností proplétají a rytmizují své ohebné hlasy, hladí i drásají, křičí i šeptají. Naprostým vrcholem je v tomto ohledu píseň Käppee (Ilmatar). A protože i hlasivky si potřebují čas od času "orazit", dostávají prostor hudebníci, kteří ve dvou instrumentálkách (Pirsta, Lieto) snoubí karelské hudební tradice s těmi keltskými. Jedinečným vyvrcholením kompilace je potom vzpomínaná pětice skladeb v koncertním provedením, které publikum po právu odměňuje bouřlivým aplausem.

...

Štědře vybavený booklet obsahuje fundované sleevenote Petra Dorůžky, odborníka přes ethno žánry na slovo vzatého, a především pak české překlady textů. Vedle přírodně lyrických textů, popřípadě těch co oslavují život muzikantů, je hlavním tématem vztah: žena-muž. Pohled prismatem lidových veršů i těch z autorské dílny Värttiny nevyznívá pro mužské plémě příliš lichotivě. Chlap je v nich většinou vykreslen jako bídák (Ukko lumi), nevěrník (Nahkauoska), popřípadě neschopný chcípák (Käppee, Vot i kaalina). Skoro to vypadá, že ve Finsku nemají ženy o mužích valné mínění. Naštěstí jsou tu ale i verše plné lásky a touhy (Morsian, Potran korean, Lemmennosto), které nás muže (částečně) rehabilitují.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Vsetín

(Kous, 5. 11. 2007 7:50)

Koncert byl skvělý, úžasná atmosféra a vynikající výkon kapely i publika.... Děvčata z Värttinä si koncert evidentně užívaly, důkazem toho bylo i to, že se krásně "zbořily" smíchy při jednom vokálu... Já osobně se ohromně bavil... Ještě jednozu velké díky do Finska.

V roce 2007 ve Vsetíně

(Endy, 23. 8. 2007 16:27)

Hurá kapela Värttinä vystoupí 3.11.2007 ve vsetíně...neváhejte přijeďte!EMS30@seznam.cz

Värttinä je nej!

(Eilen, 16. 5. 2007 18:25)

nedávno jsem na ní náhodou narazila, když jsem hledala finskou hudbu a jsem z nich nadšená.