Jdi na obsah Jdi na menu
 


FINSKO: Severní Karélie

21. 12. 2006
Severní část
Čím dále na sever se vydáte, tím méně osídlená místa objevíte. V této oblasti je jen několik větších měst a jsou od sebe oddělené divokou přírodou.
...
Iisalmi
Leží 85 kilometrů severně od města Kuopio a se svými 25 tisíci obyvatel je to největší město v této oblasti. Známé je díky pivu, které se ve městě vaří a díky pivnímu festivalu, který se zde každoročně koná. Navštívit můžete i muzeum přibližující historii výroby piva. Okolí města je bohaté na historické události i architekturu. V blízkosti města proběhla v 18. století bitva, která skončila porážkou Ruska.
...
Sonkajärvi
V této vesnici čítající 6 000 obyvatel každoročně probíhá netradiční soutěž se světovou účastí. Jde o závod s manželkou na zádech. Vítězný pár si také odnáší netradiční výhru. Tou je množství piva odpovídající váze manželky.
...
Severní Karélie
Po druhé světové válce zůstala jen tato olast Karélie součástí Finska. Zbytek zabrali Rusové a půl miliónu finských obyvatel bylo odsunuto na finské území. Nedlouho po té začalo vyjednávání o navrácení území zpět Finsku, a tak se také stalo. V minulosti se o toto území vedly dlouhé boje mezi Švédy a Rusy a hranice se zde stále posouvaly až do roku 1721, kdy byla mezi oběma stranami podepsána smlouva, která přidělila severní část Norsku a jižní Rusku. Karélie je jedním ze symbolů Finska. Je to velice řídce obydlená oblast s nádhernou přírodou.
...
Joensuu
Nejoblíbenějším turistickým městem je hlavní město této oblasti Joensuu. Žije zde zhruba 52 tisíc obyvatel a díky turistickému ruchu se město zdravě rozvíjí. Je to výborné místo pro vaši dovolenou, odkud můžete podnikat výlety do překrásné okolní krajiny. Založené bylo v roce 1848 na kopci u břehu řeky Pielisjoki. Odtud také pochází jméno města. Joen je odvozené od joki, což znamená řeka a suu je ve finštině kopec.
...
Outokumpu
Do 80. let 20. století to bylo bohaté těžební město. V těchto letech, kdy všechny tři těžební společnosti ukončily svou činnost se město dostalo do velkých problémů. Hluboko se propadly ceny pozemků a nezaměstnanost stoupla vysoko nad celostátní průměr. Od těch dob se situace stabilizovala, město přilákalo několik firem, které zde začaly znovu podnikat a dnes město žije normálním životem. V současné době ve městě žije zhruba 10 000 obyvatel a je velice oblíbené mezi turisty. Těžební minulost města vám přiblíží místní muzeum. Vše kolem dolů a hornictví je největším turistickým lákadlem města. Vanha Kaivos je důl na kopci blízko města. Pro veřejnost byl otevřený v roce 1985 a dnes zde najdete expozici důlního nářadí. Na kopci je také věž, z které je nádherný výhled na město a okolí. Ráj všech ornitologů naleznete nedaleko města jižním směrem. Je to jezero Sysmäjärvi, které bylo v 50. letech 20. století prohlášeno za mrtvé kvůli znečištění, které způsobily místní doly. Jako zázrakem se příroda s touto ránou dokázala vypořádat a dnes patří k nejlepším místům ve Finsku pro pozorování ptáků. Kolem jezera je několik pozorovacích věží a spatřit zde můžete více než 70 druhů ptactva.
...
Viinijärvi
V tomto malém, nenápadném městečku se zrodil ženský baseballový tým, který vyhrál před několika lety národní ligu. Ve městě je tento sport velice populární a každou neděli, když je na řadě baseballový zápas, je zde opravdu rušno. Město leží na břehu stejnojmenného jezera, které je lákadlem pro turisty. Přesněji řečeno stezka, která vede kolem něj. Okruh kolem jezera Viinijärvi je dlouhý zhruba 60 km a je ideální pro projížďku na kole. Po cestě narazíte, kromě nádherných lesů, také na několik historických budov a kostelů. Na konci léta jsou lesy plné modravých borůvek, které jistě přijdou k chuti a jsou příjemným osvěžením. Vlakem nebo autobusem se sem nejlépe i s vaším bicyklem dopravíte z měst Joensuu, Varkaus, nebo Kuopio.
...
Ilomantsi
Toto město by se dalo charakterizovat jako stát ve státě, i když to je možná trochu silné slovo. Pravdou ale je, že se kultura a zvyky místních obyvatel poněkud liší od těch ve Finsku běžných. V zemi najdeme dohromady tři místa, kde se obyvatelé a jejich víra liší od ostatních. Těmi jsou vedle Ilomantsu ještě Alandské ostrovy, které jsou autonomní oblastí a jsou jakýmsi kompromisem mezi Finy a Švédy, a poslední oblastí je severní Laponsko. Kultura místních obyvatel je silně ovlivněna z východu, tedy z Ruska. Obyvatelé jsou zde velice milí a pohostinní, ale popravdě řečeno, v centru města toho pro turisty k vidění moc není. Jednou z nejslavnějších osobností této oblasti byl Jaakko Parppei. Byl to muzikant, který hrál na „kantele“, což je tradiční strunný nástroj v Karélii. Žil v letech 1792 až 1885 a jeho rodištěm byl nedaleký kopec, který nese stejné jméno. Na kopci Parppeinvaara je dnes karélijská vesnička s řadou atrakcí pro turisty. Průvodci jsou oblečeni v tradičních oděvech „feresi“, umějí hrát na kantele a hovoří několika jazyky.
...
Hattuvaara
Severovýchodně od Ilomantsi najdete zlatokopecké městečko Hattuvaara. Je to ideální základna pro výlety po divočině ve východní části Finska. Ve městě najdete nejstarší ortodoxní kapli ve Finsku, postavenou v roce 1720. Jezero Virmajärvi je nejvýchodnějším bodem Finska. K návštěvě tohoto místa potřebujete zvláštní povolení od pohraniční stráže. Povolení se vydává zdarma a ve většině případů platí 24 hodin. V oblasti kolem jezera je několik pevností, které zde zůstaly z druhé světové války. Do této oblasti se také pořádají organizované výlety. Nejvýchodněji položenou turistickou stezkou je Tapion Taival, která vede podél řeky Koitajoki. Řeka se v několika místech proměňuje v dravé peřeje a stezka vede krásnou nedotčenou přírodou. V této oblasti ale také můžete narazit na medvědy a jiná velká zvířata.
...
Rääkkylä
Město leží na břehu jezera Orivesi a čítá zhruba 3 500 obyvatel. Je známé hlavně díky hudebnímu festivalu. Jmenuje se Kihaus festival, koná se v červenci a trvá zhruba čtyři dny. Ve městě najdete velký žlutý kostel z roku 1851. Během letní sezóny je otevřený denně a vejde se do něj 1 200 lidí.
...
Kitee
Ve městě Kitee je jeden z deseti největších kamenných kostelů Finska. Vejde se do něj přibližně 2 200 lidí. Byl postavený v roce 1886 a je otevřený denně od června do srpna. Zhruba 4 kilometry jižně od města je nejstarší obchodní dům Finska Savikon Maakauppa. Pro turisty je otevřený o víkendech během letních měsíců.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář