Jdi na obsah Jdi na menu
 


FINSKO: Savonlinna

21. 12. 2006
Savonlinna
Město leží na pruhu země mezi jezery Haapavesi a Pihlajavesi. Jsou to vlastně dva ostrovy, které tvoří hranici mezi těmito jezery. Město má zhruba 29 000 obyvatel. Na břehu jezera najdete nádherný středověký hrad jménem Olavinlinna, na kterém se každoročně koná letní operní festival. Tento hrad je jedním z nejlépe zachovaných hradů severských zemí. Byl postaven v roce 1475 a založil ho Erik Axelsson Tott, guvernér Vyborgu. Hrad měl bránit švédskou východní hranici. V roce 1714 se ho na pár let zmocnili Rusové. Město bylo založeno ve stejném roce jako hrad a začalo se pomalu rozvíjet. Nabízí nádherné scenérie s výhledem na jezero a okolní krajina je obzvlášť vhodná pro projížďky na kole. Kolo si můžete zapůjčit v turistické kanceláři, nebo přímo v kempech, kde pronajímají také lodě a kánoe. Ve městě je stylové tržiště, kde se prodávají ručně vyráběné suvenýry a upomínkové předměty.
...
Do města se dostanete několika způsoby. Několikrát denně sem létá letecká linka z Helsinek. Letiště je od centra města vzdáleno přibližně 15 km a jezdí zde autobusová linka, která vás dopraví na městské autobusové nádraží. Jestliže se z hlavního města vydáte po zemi, tedy autobusem, zabere vám tato cesta přibližně 6 hodin. Z Helsinek do města jezdí také vlak, který není o nic rychlejší. Přeci jen je to 340 km cesty. Město obklopuje nádherná příroda plná zátok a ostrůvků a v blízkosti města je několik národních parků. Jedním z nich je národní park Linnansaari, který tvoří vodní plocha jezera Haukivesi se 130 neobydlenými ostrůvky. Vstup do parku je ve vesnici Rantasalmi na západě a na východě ve vesnici Oravi, která leží přímo na břehu jezera.
...
Punkaharju
Městečko leží na ostrůvku, propojeném s městem Savonlinna 7 km dlouhým eskerem. Jde o raritu a turistickou atrakci. Je to uzounký pruh štěrkopísčité usazeniny, kterou zde v době ledové zanechala řeka, brázdící si cestu napříč mohutným ledovcem. Městečko má necelých 5 000 obyvatel, a na ostrov jezdí dokonce i vlak. Vedle vlakového nádraží je na ostrově pošta, turistická informační kancelář a několik obchůdků.
...
Kerimäki
Jako v každém městečku a větší vesnici i zde je dominantou kostel. Tento kostel je navíc tím největším dřevěným kostelem na světě. Postaven byl v roce 1847 a vejde se do něj 3 300 lidí. V městečku žije necelých 7 000 obyvatel.
...
Hytermä
Na tomto ostrově najdete pomník oslavující velice zvláštní počin jednoho člověka, který sestavil obrovské kamenné ornamenty. Na ostrov se dostanete nejlépe pronajatou lodí, kterou seženete v městském přístavu v Kerimäki.
...
Sulkava
Klidné město, nabyté mystickou atmosférou, se proslavilo tradičními závody veslic. Žije zde přibližně 4 000 obyvatel a město, nebo spíše vesnice, působí klidným dojmem. Je zde několik historických dřevěných budov a kostel z 19. století. To nejzajímavější, co zde naleznete, leží nedaleko za městem. Jsou zde prehistorické ruiny známé pod jménem Linnavuori. Cesta k nim je velice dobře značená a místo samotné je ideální pro výlet nebo rodinný piknik. Z vrcholu kopce je nádherný výhled na okolní krajinu.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář