Jdi na obsah Jdi na menu
 


FINSKO: oblast Tempere

21. 12. 2006
Tempere
Tempere je po Helsinkách druhým největším městem Finska a žije v něm přibližně 190 tisíc obyvatel. Městem protéká řeka Tammerkoski. Tampere bylo založeno ve druhé polovině 18. století králem Gustavem Vasou. V minulých dobách se město proslavilo zdejším textilním průmyslem. Mezi důležité památky města rozhodně patří Dóm s hodnotnými stropními freskami, postavený na počátku 20. století, Alexandrův kostel nebo kostel Kaleva, na skalnatém pahorku. Ortodoxní kostel Alexandra Něvského proslavila věž s devíti zvony. Visí tady také největší zvon Finska, který se pyšní úctyhodnou váhou 4,8 tuny.
...
Za zmínku určitě stojí také Krajské muzeum s ukázkami ručních prací. Stará tvář města je zachována ve čtvrti Amury, kde stojí původní dřevěné domy. Další zajímavostí je Leninovo muzeum, které dokonale mapuje Leninův pobyt ve Finsku. Särkänniemi je název velkého zábavního parku. Ten je velice oblíbený mezi Finy a řada rodin zde tráví odpoledne. Zakoupit si můžete celodenní vstupenku na všechny atrakce, nebo si je platit jednu po druhé. Otevřeno je od 10 do 20 hodin. V areálu je také řada restaurací a kaváren, kde si můžete na chvíli odpočinout a načerpat síly. Oblíbenou atrakcí je obrovské, ve Finsku největší akvárium naplněné více než 200 druhy mořských živočichů. Dále je zde dětské ZOO, planetárium, delfinárium a rozhledna s restaurací ve výšce 124 metrů.
...
Zajímavou návštěvou bude pro milovníky hokeje muzeum tohoto sportu. Je zde simulátor střelby na branku, dozvíte se o historii tohoto sportu a vše kolem hokeje. Dalším zajímavým muzeem je Muzeum špionáže, které se točí kolem tajných misí, špionáže, tajných písem, odposlechu, detektorů lži a podobně.
...

Vammala
Městečko leží jihozápadně od Tempere a má zhruba 16 000 obyvatel. Je to spíše klidné město, kde není moc turistických atrakcí a aktivit. Ve městě je muzeum přibližující místní historii a historicky první kostel ve Finsku, který má dvě věže. V okolí města je kromě nádherné přírody také několik archeologických naležišť z doby kamenné.
...
Hämeenkyrö
Severozápadně od města Tempere leží rodiště držitele Nobelovy ceny za literaturu z roku 1939. Tím byl Sillanpää, který se narodil v nenápadném malém domě známém pod jménem Myllykolu. Narodil se v roce 1888 a zemřel v roce 1964.
...
Ikaalinen
V blízkosti města Hämeenkyrö leží na břehu jezera Kyrösjärvi město Ikaalinen. Najdete zde několik historických dřevěných budov a malé muzeum se sbírkou historických hudebních nástrojů. Ve městě se každoročně začátkem června koná slavnost Sata-Häme Soi Festival, oslavující hudbu tahacích harmonik. V blízkosti města jsou velké lázně, ve kterých je pět hotelových komplexů. Právem je toto místo chloubou Finska. Jsou to totiž největší lázně v celé Skandinávii.
...
Nokia
Jak sám název města napovídá, bude zde jakási souvislost mezi tímto městečkem a nejznámější značkou mobilních telefonů. Je to tak. Tato značka se tu narodila a telefony se vyrábí právě v tomto městečku. Moc historie ve městě není a město nepůsobí dvakrát přívětivě, ale vzhledem k počtu obyvatel, kterých je zde přes 26 000, město nabízí slušné zázemí a kvalitní služby.
...
Vesilahti
Město leží několik kilometrů jižně od jezera Pyhäjärvi. V okolí městečka je turistická stezka vedoucí krásnou přírodou. Je ideální pro projížďky na kolech a jmenuje se podle místní legendy, Klaus Kurjen Tie. Klaus Kurki v této oblasti údajně zavraždil mladou dívku jménem Elina. Pověst o Elinině smrti patří k těm nejstarším pověstem ve Finsku.
...
Route 66
Je to nejstarší silnice ve Finsku. Její začátek leží severovýchodně od města Tempere a odtud pokračuje dál na sever. Díky množství historických památek, které jsou podél této cesty, je to velice oblíbená turistická stezka. Nejstarší budovou, kterou u této cesty najdete, je zájezdní hostinec Kallenautio. Dřevěná budova pochází z roku 1757. V současné době je v této budově kavárna a malé muzeum. Bažina Siikaneva je unikátní krajinný celek. Domov v něm našlo mnoho druhů ptactva a žijí zde i sovy. Nocování v této oblasti není dovoleno.
...
Ruovesi
Tato malá vesnička byla v minulosti zvolena za nejhezčí vesnici Finska. Je zde mnoho turisticky zajímavých míst a nádherná okolní krajina. V blízkosti města leží Helvetinjärvi National Park. Největší atrakcí parku je roklina zvaná Peklo
.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář