Jdi na obsah Jdi na menu
 


FINSKO: oblast Pielinen

21. 12. 2006
Oblast Pielinen
Jednou z nejoblíbenějších turistických lokalit severní Karélie je okolí jednoho z největších finských jezer, jezera Pielinen.
...
Nurmes
Město leží na severozápadním cípu jezera a žije v něm přibližně 11 000 obyvatel. Bylo založené v roce 1876 carem Alexandrem II. Historická část města leží v prudkém kopci a nabízí překrásný výhled na dvě sousedící jezera. K nejvýznamnějším historickým památkám patří luteránský kostel z konce 19. století, s kapacitou 2 300 lidí. Historické muzeum Kätsi a městská knihovna jsou v jedné budově Nurmes-Talo. Za zhlédnutí rozhodně stojí velká dřevěná budova „Bomba“, což je replika domu, který postavil v roce 1855 Jegor Bombin, farmář z města Suojärvi, v ruské Karélii. V budově je dnes hotel a restaurace a každý rok se zde koná kulturní festival naplněný divadelními představeními a koncerty. Začíná v polovině července a trvá jeden týden.
...
Lieksa
Město leží na břehu jezera zhruba 50 kilometrů jihovýchodně od Nurmes. Provozovat se zde dá řada sportů jako kanoistika, rybaření, horská turistika nebo jízda na kole. To vše v nádherně čisté krajině severního Finska. Původní město bylo založeno v roce 1653, ale to moc dlouho nevydrželo. Nové město bylo založené až v roce 1936 a v současnosti v něm žije zhruba 16 000 obyvatel. Muzeum Pielisen najdete na ulici Pappilantie. Pravděpodobně je to nejlepší muzeum ve Finsku. Je to velký komplex více než stovky tradičních karélijských budov, s řadou exhibic pod širým nebem. Muzeum je rozdělené podle řemesel do několika částí. Samozřejmě je zde také zastřešené muzeum přibližující folklórní historii této oblasti.
...
Jihovýchodně od města jsou hranice obrovského národního parku Patvinsuo, který isahá až k městu Ilomantsi, vzdáleném zhruba 100 km. Žije v něm velké množství divoké zvěře, včetně medvědů. Početné zastoupení zde má také ptactvo. Můžete tady zahlédnout jeřáby, labutě a řadu dalších druhů. Turistické stezky v parku jsou velice dobře udržovány a bez dřevěných chodníků by to na mnoha místech jinak ani nešlo. Severně od parku, tedy severovýchodně od města Lieksa, leží nejpopulárnější turistická oblast v okolí jezera Pielinen, jménem Ruunaa. V této oblasti je řada dravých řek s peřejemi, plných ryb, téměř 40 kilometrů vodních cest a všude kolem naprosto čistá divočina.
...
Oblast Änäkäinen
Přímo rybářský ráj je v oblasti Änäkäinen, kde se správa parku stará jak o počet ryb ve zdejších vodách, tak o jejich kvalitu. Rybáři by si zde měli dát pozor na medvědy. Přímo skrze tuto oblast totiž vede medvědí stezka. Rybářské povolení si můžete opatřit již ve městě Lieksa, nebo až na místě, ve městečku Lomapirtti, kde ho můžete zakoupit spolu s půjčením lodě.
...
Juuka
V blízkosti hlavní silnice číslo 18 je městečko Juuka. V minulosti se proslavilo díky těžbě steatitu (keramická hmota) a výrobě keramiky. Centrum tohoto městečka tvoří dřevěné budovy a řada z nich je starších 100 let. Na břehu místní řeky je nádherný vodní mlýn. V současné době je přístupný veřejnosti a je v něm muzeum s výstavou nářadí a strojů.
...
Ostrov Paalasmaa
Největší ostrov jezera Pielinen se chlubí ještě jedním superlativem. Je to totiž nejvyšší ostrov Finska. Jeho vrchol sahá do výšky 132 metrů nad hladinu jezera. S pevninou je ostrov propojen trajektem, který je zdarma.
...
Ahmovaara
Toto město se proslavilo moderní architekturou, v jejímž stylu je zde postaveno množství budov. Město leží v blízkosti silnice číslo 18. Nejzajímavější budovou je turistické informační centrum na ulici Kolintie.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář