Jdi na obsah Jdi na menu
 


FINSKO: oblast Häme

21. 12. 2006
Oblast Häme
Oblast Häme, která se ve švédštině jmenuje Tavastland, rozhodně nemá jednotný ráz. Najdete zde jak velkoměsta, jako například Hämeenlinna, které má 45 tisíc obyvatel, tak prastaré vesničky, jako např. Hattula nebo Kangasala. Krajina je zde také velice rozmanitá. Na jihu jsou to rozlehlé roviny, poseté farmami, a na severu divočina s nádhernou přírodou. Oblast také nabízí široký výběr z turistických atrakcí a aktivit. Na jihu, což je více obydlená oblast, je na výběr z řady historických památek a velká města také nabízejí kvalitní služby. Na druhé straně severní část vás okouzlí svou nádhernou krajinou. Větší města jsou také ideální pro pobyt, s možností podnikání zajímavých výletů po okolí.
...
Hämeenlinna
Ve městě žije v současné době zhruba 45 tisíc obyvatel. Díky své velikosti je to hlavní město této provincie. Ve švédštině se město jmenuje Tavastehus a založené bylo v roce 1649. Lépe řečeno, v tomto roce získalo status města, ale menší obchodnická osada zde byla dávno předtím. Na břehu jezera Vanajavesi osada existovala již v 9. století a ve 13. století zde Švédové na své křižácké výpravě postavili hrad. Hrad je nespornou dominantou města a je tou nejoblíbenější turistickou atrakcí. Od poloviny 19. století dokonce sloužil jako vězení a až v 80. letech 20. století byl zrekonstruován a zpřístupněn veřejnosti. Hrad je vystavěn z červených cihel a je ve velice dobrém stavu. V současné době v něm najdete muzeum místní historie a často také slouží k nejrůznějším kulturním akcím. Jestliže vás zaujala zmínka o existenci vězení v hradě Häme, můžete navštívit muzeum v jeho blízkosti, kde jsou kromě jiného zachovány originální nápisy bývalých vězňů.
...
Jako v každém větším městě zde najdete řadu dalších muzeí. Jedno z nich se týká významného, vlastně nejslavnějšího finského skladatele, kterým byl Jean Sibelius. Narodil se zde v roce 1865 a jeho prvního většího díla se veřejnost dočkala o 20 let později. Město se těší vysoké návštěvnosti turistů. Oblíbenou příjezdovou cestou je trajekt, který vyplouvá z Tempere. Západně od města je hlavní silnice spojující Tempere s Helsinkami, po které se sem lehce dostanete i z hlavního města.
...
Severovýchodně od města je nádherný park. Aulanko park založil na začátku 20. století Hugo Standertskjöld. V roce 1930 byl park dokonce vyhlášen za chráněnou krajinnou oblast. Dnes patří k těm nejzajímavějším a nejrozmanitějším parkům Finska.
Lovecké sídlo Vanajanlinna zde vybudovala na počátku 20. století bohatá rodina Rosenlewů. Velké místnosti jsou bohatě zdobené. Nedaleko města je také zajímavá vesnička Hauho. Tvoří ji velice zachovalé dřevěné budovy a středověký kamenný kostel. Najdete zde také skanzen starých budov, včetně dřevěného větrného mlýnu. Zhruba 23 kilometrů severozápadně, v blízkosti silnice mezi Tempere a Helsinkami, je malá vesnička Iittala, která se proslavila výrobou sklářských předmětů. Je tu také muzeum věnující se tomuto odvětví.
...
Oblast Sääksmäki je jedním z lákadel tohoto regionu. Na kopci Rapola leží největší pravěká pevnost ve Finsku - Linnavuori. Z vrcholu kopce je nádherný výhled na okolní krajinu a dovede vás sem značená stezka. Další nádhernou vyhlídku najdete v parku Saari. Na vrcholku kopce je postavená 20 metrů vysoká věž. Mnoho malířů zaujal výhled z tohoto místa a vytvořili zde několik uměleckých děl. Jedna z nejstarších cest Finska se jmenuje Ox Road a prochází právě tímto regionem. Na této cestě také leží městečko Somero, založené v 15. století. Ve městě je několik zachovalých starých budov, kamenný kostel a větrný mlýn.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář