Jdi na obsah Jdi na menu
 


FINSKO: největší atraktivity

4. 12. 2006
HELSINKY
Hlavním městem země jsou Helsinky s 500 tisíci obyvateli. Nejstarší částí města je oblast kolem Senátního náměstí, kterému dominuje katedrála. Dále si můžete prohlédnout budovu Finského parlamentu, Olympijský stadion z roku 1940 (se sportovním muzeem), nebo moderní kongresovou halu Finlandia, Finskou operu či rezidenci finského prezidenta. Zajímavý je také Skalní chrám ze 70. let minulého století. Helsinki mají i mnoho významných muzeí a galerií. Poblíž města se na soustavě ostrůvků nachází pevnost Suomenlinna, která byla vybudována na obranu města už v 18. století.

OBLAST JEZER
V zemi jsou tisícovky jezer, pokrývají asi 10% finského území. Nejvíce je jich ve středním a východním Finsku. Jezera jsou často spojena průlivy. Můžete se projíždět loďkou, parníkem, motorovou lodí. Ubytování je možné v desítkách chat nebo srubů, které si lze pronajmout. Můžete i rybařit, oblast je bohatá na ryby. Nejvýznamnějším městem oblasti je Tampere (pěkné kostely, renesanční radnice, moderní kongresová hala, muzea, zábavní park). Z dalších míst je známé například Lahti (lyžování), Jyväskylä (univerzita, architektura významného Alvara Aalta), Kuopio (muzeum ikon).


OBLAST LESŮ
Lesy pokrývají téměř 70% území. Jsou v nich zastoupeny hlavně břízy, smrky a borovice. Nejrozlehlejší jsou v oblasti severně od jezerní oblasti. Je zde několik nádherných národních parků. Oblíbený je park Koli s krásnými výhledy.
Hlavním centrem je Joensuu, k hlavním turistickým (a lyžařským) střediskům patří Koli, Kajaani, Kuusamo.


LAPONSKO
Laponsko zabírá skoro jednu třetinu Finska a leží téměř celé za polárním kruhem. V polárním létě svítí slunce přes 50 dnů nepřetržitě a teplota zde může vystoupit i nad 25ºC. Naopak během polární zimy nevyjde 50 dnů nad obzor. V tomto období se vyskytuje úchvatná polární záře.
Nejlepší podmínky pro lyžování jsou od března do května. Atraktivní je i sobí safari nebo chytání ryb z děr vysekaných v ledu.

Hlavním městem kraje je Rovaniemi, které leží přímo na polárním kruhu (pěkné kostely, regionální muzea, moderní budova kulturního domu Laponia od A. Alta). Východisko pro značené stezky za polárním kruhem. Nejseverněji položeným městem je Kemijärvi, ležící v typické laponské krajině, tundře se zakrslými břízami. V městečku Inari u stejnojmenného jezera se každoročně koná závod sobích spřežení. Zde se také ještě zachovala kultura a tradiční zvyky Laponců.


POBŘEŽNÍ OBLAST
Finské pobřeží je členité, i když nemá hluboké fjordy jako třeba Norsko. Zato je lemují tisícovky malých i větších ostrovů. Správním centrem je Oulu, důležitý přístav v Botnickém zálivu. Dalším významným přístavem je Vaasa. Nejznámějším městem na pobřeží je ale Turku, bývalé hlavní město Finska. (První finská univerzita, středověký hrad, katedrála). Pěkné čisté pláže jsou na jihu u Hanko a na západě u Yyteri nebo Kalajoki.

SOUOSTROVÍ ALANDY (AHVENANMAA)
Asi 6 500 ostrovů seskupených mezi Finskem a Švédskem. Největší z nich jsou Lemland a Eckerö. Malebná oblast se známkami osídlení už z období Vikingů. Oblíbené Finy i Švédy, slouží pro rodinnou dovolenou oběma zemím. Dobré podmínky pro cyklistiku a vodní sporty. Ålandy jsou autonomní oblastí v rámci Finské republiky. Mají asi 22 tis. obyvatel. Mluví se zde hlavně švédsky. Hlavním městem je Mariehamm (Muzeum mořeplavectví).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář