Jdi na obsah Jdi na menu
 


FINSKO: Jižní Karélie

21. 12. 2006
Jižní Karélie
V současné době patří Finsku jen malá část Karélie. Většina uzemí připadá Rusku. V této oblasti se v minulosti neustále bojovalo. Bojová linie zde vedla za války Ruska se Švédskem a bojovalo se zde i za druhé světové války. V Karélii naleznete mnoho opuštěných pevností a bunkrů. V nejužším bodě připadá Finsku jen 10 km široký pruh, mezi jezerem Saimaa a hranicemi.
...
Lappeenranta
Město leží v bezprostřední blízkosti hranic, na jižním břehu jezera Saimaa. Město patří mezi nejvíce navštěvovaná města ve Finsku. Velice oblíbené je u Rusů, kteří sem vyrážejí za nákupy. V tomto městě je také největší jezerní přístav ve Finsku. Cesta z tohoto přístavu až k moři je dlouhá více než 40 kilometrů a vede přes 8 přepouštěcích komor. Je to staré lázeňské město a bývalá pevnost. Bývalo to velice rušné obchodní centrum. Městem bylo prohlášeno v roce 1649. V roce 1741, po vítězství Ruska, bylo město zcela zdemolované a od tohoto roku bylo součástí Ruska až do roku 1917.
...
Jestliže vás zajímají bývalé vojenské pevnosti, kterých je v této oblasti opravdu mnoho, za zmínku jistě stojí pevnost Linnoitus. Stavět ji zde začali Švédové, ale dokončili ji v 18. století Rusové. Dnes se tento komplex budov proměnil v turistickou atrakci. V centru města je několik zajímavých míst, které určitě stojí za návštěvu. Jedním z nich je dům rodiny Wolkoffů. Postavený byl v roce 1826 a rodina ho vlastnila do roku 1986. V domě je 10 pokojů, a abyste si je mohli prohlédnout, musíte se přidat ke skupině s průvodcem.
...
Ylämaa
Zhruba 21 kilometrů jižně od Lappeenranta leží malá vesnička Ylämaa. Ta je známá hlavně díky nalezišti drahých kamenů. Ve vesnici se všechno točí jak jinak než kolem drahých kamenů. Je zde muzeum drahých kamenů, dokonce dvě dílny na broušení kamenů a několik lomů.
...
Imatra
Město leží jihovýchodně od Lappeenranta a v dnešní době čítá zhruba 32 000 obyvatel. V roce 1894 proslavil toto město vynález stroje, který automaticky vykuchával ryby. V blízkosti města je vodopád, který byl v 19. století jednou z největších turistických atrakcí Finska. Dnes jeho síly využívá vodní elektrárna. V centru města naleznete další z řady děl světoznámého návrháře a architekta. Je to moderní kostel Kolmen Ristin Kirkko, navržený Alvarem Aaltoem. V kostele je 103 oken a pouze dvě z nich jsou identické. Přesto, že město hyzdí a zápachem otravuje několik továren, je Imatra mezi Finy oblíbené turistické místo. Okolní příroda, divoké řeky a krásné prostředí na břehu jezera Saimaa přebije vše nepříjemné.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář