Jdi na obsah Jdi na menu
 


FINSKO: doprava

4. 12. 2006

Nejrychlejším způsobem dopravy do Finska je letecká doprava. Přímá linka letí z Prahy do Helsinek přibližně 2,5 hodiny. Finskou národní leteckou společností je Finnair. Mezinárodní letiště se nachází u těchto měst: Helsinky, Turku, Tampere a Rovaniemi. Nejvíce využívané letiště je v Helsinkách (Vantaa). Leží necelých 20 kilometrů od metropole a cesta do centra města trvá zhruba půl hodiny. Autobusy vyjíždějí z letiště každých 15 minut. Najmout si můžete i taxi.


Ať už zvolíte při cestě do Finska jakýkoliv způsoby dopravy (kromě letecké dopravy), vždy budete muset využít trajekt. Námořní spojení Finska s ostatními severoevropskými státy (Německem, Švédskem, Polskem a Estonskem) zajišťuje celá řada trajektových společností, takže si vždy budete moci vybrat.


Finská města Helsinky a Turku mají pravidelné železniční spojení se švédským Stockholmem, německým Hamburkem a dánskou Kodaní (samozřejmě ve spojení s trajekty). V Laponsku, na severu Finska, je možné využít vlak, který jezdí mezi švédským městečkem Haparanda a finským Tornio. Pravidelné železniční spojení má Finsko i s Ruskem (Moskva a Sankt-Peterburg).


Cestování vlakem je ve Finsku velmi levné a rychlé. Nejhustší železniční síť je na jihu Finska, na severu (zejména v Laponsku) je málo tratí. Stav železnice je perfektní, vozový park rovněž. Jízdné se platí podle vzdálenosti. Děti do 6 let jezdí zadarmo. Děti od 6 do 16 let platí poloviční jízdné. V expresních vlacích je vhodné mít místenku.


Síť autobusových linek je ve Finsku velmi hustá, vždyť jen z metropole vyjíždí denně přibližně 300 spojů do všech koutů země. Autobusem se dostanete i do nejzapadlejších regionů a vesniček. V Laponsku je to dokonce často jediný možný způsob hromadné dopravy. Autobusové stanice jsou udržované, ve větších městech mají i restaurace a obchody.


Městská hromadná doprava je velmi spolehlivá a propracovaná, zajišťují ji většinou autobusy. Hlavní město Helsinky obsluhují autobusy, tramvaje, metro, předměstská železnice a také trajekty na ostrov Suomenlinna, na němž se nachází slavná finská pevnost. Jízdné je zónové, jízdenku je možné využívat na všechny typy městské dopravy. Můžete si koupit tzv. Helsinki Card (platí jeden, dva nebo tři dny, ale její součástí je i volný vstup do většiny muzeí a zajímavých budov). Kolem všech hlavních památek Helsinek jezdí tramvaj. V ostatních městech jezdí většinou autobusy. Jízdenka se kupuje u řidiče, a proto se nastupuje předními dveřmi. Jízdenku si však můžete koupit i v některých stanicích.


Taxíky jezdí v každém větším městečku. Volný vůz poznáte podle toho, že má na střeše rozsvícený panel taxi (taksi). Taxikáři automaticky zapínají taxametr. V noci a o víkendech je jízdné dražší.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář