Jdi na obsah Jdi na menu
 


FINSKO

4. 12. 2006
Finská republika se rozkládá na severu Evropy, velká část jejího území leží už za polárním kruhem. Finsko bývá nazýváno “Zemí tisíců jezer”. K jeho území totiž patří spousta ostrůvků, které jsou soustředěny na jihozápadě a podél jižního pobřeží ve Finském zálivu. Nejvýznamnější je autonomní souostroví Ålandy nacházející se na jihovýchod od pevniny.

Země tisíců jezer je převážně rovinatá s nízkými kopci. Přes dvě třetiny souše zabírají severské lesy. Největší neporušená divočina v Evropě, která se nachází ve vnitrozemí Finska, každoročně láká tisíce cestovatelů k několikadenním trekům. V mnoha vesnicích a městech jsou nicméně místní lidé překvapeni, když spatří turistu. V roce 1998 výzkum OSN zařadil Finsko na 5. místo v žebříčku kvality života obyvatel.

Během období polárního dne jsou pobřežní oblasti rájem pro milovníky rybaření a plachtění. Zajímavé zážitky vám může poskytnout i návštěva Laponska, ležícího za polárním kruhem. Hlavní město Helsinki má atmosféru velké vesnice s několika hezkými kostely a přístavem.

Finsko má navzdory své poloze celkem mírné podnebí, za které vděčí Golfskému proudu a Baltickému moři. Léto je poměrně horké, jaro a podzim jsou příjemné. Zato zima může být extrémně studená, zvláště na severu Finska, v Laponsku.

Současné obyvatelstvo tvoří z 92% Finové, 6% je Švédů, 1% Laponců. Asi 86% obyvatel jsou luteráni, 1% se hlásí k pravosloví, dále jsou zde menšiny katolíků, judaistů, muslimů.

Finsko, stejně jako ostatní skandinávské země, patří mezi nejbezpečnější státy v Evropě. Kriminalita je na nízké úrovni. Největším rizikem je drsná finská příroda. Na severu země v Laponsku, pokud budete chtít pobývat ve volné přírodě mimo značené cesty, vezměte si raději kvalifikovaného průvodce. Rovněž není rozumné opouštět v tomto regionu hlavní silnice a vydávat se do neznáma.

Při cestách je třeba počítat s chladnějším počasím (léto v našem smyslu slova trvá od počátku června do počátku srpna), se sněhem se můžete setkat i v květnu. Především při cestách za polární kruh je vhodné informovat se na aktuální povětrnostní situaci. V Laponsku je nutné kvalitní turistické vybavení jako jsou nepromokavá bunda, dobré kalhoty, pohorky nebo trekingové boty, sluneční brýle.

Určitým rizikem ve Finsku jsou světlé noci, kdy se přímé denní světlo mění v příšeří, které bývá nepříjemné zejména pro řidiče a klade zvýšené nároky na zrak.

Základni fakta:

Počet obyvatel: 5200000

Hlavní město: Helsinki (Helsingfors 516 000 obyvatel)

Rozloha (v km2): 338145

Hustota obyvatel (na km2): 15

Úřední jazyk: finština

Měna: euro EUR, 1 EUR = 100 centů

HDP na osobu (v USD): 37014

Časový posun (český letní čas): + 1 hodina

Časový posun (český zimní čas): + 1 hodina

Nejvyšší hora: Haltiantunturi 1 324 m

Nejdelší řeka: Kemijoki (520 km)

Nezávislost od roku: roku 1917 vznik republiky

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář