Jdi na obsah Jdi na menu
 


NIEMANDER: internet v INDIVIDUÁLNÍ turistice

20. 11. 2006

Pro toho kdo jezdí vlakem nebo autobusem jsou nepostradatelné na www.idos.cz. Na těchto stránkách najdete všechny jízdní řády vlaků a autobusů, informace o řazení vagónů, najdete tam i plánek vagónu, informace o místenkách a také můžete sledovat, zda má vlak, který již vyjel ze stanice nějaké zpoždění. Z těchto stránek se můžete také přepojit na obrovské množství souvisejících stran ať již doma nebo v zahraničí. Takže třeba najdete i jízdní řád lodní dopravy na brněnské přehradě. A co je důležité, máte-li mobilní telefon vybavený wap – můžete si všechny tyto informace prohlížet na obrazovce telefonu.
...
Vlak, letadlo, auto, nebo bus? Díky konkurenci v letecké dopravě i zvláštním nabídkám vlakových či autobusových spojení je z čeho vybírat. V mnoha případech se ceny dopravy po Evropě vyrovnávají. Další místa, kam se dá dopravit levně letadlem, přibyla na mapě Evropy. Už to nejsou jen velká města, kam se nejčastěji létá za poznáním třeba na prodloužené víkendy, ale i letoviska u moře. Zatímco loni byl přímým letem za malé peníze s nízkorozpočtovými aeroliniemi dostupný jen Split, Zadar či Nice, a to z Bratislavy, letos přibyla nová místa. Společnost Smart Wings létá z Prahy na Krétu do Heraklionu, řecké Soluně, kyperské Larnaky či Palmy na Mallorku. Řadu možností mají také milovníci autobusů nebo jízdy vlakem. Zvlášť pokud využijí některé z mnoha typů slev.
...
Jak dopadá cenové porovnání jednotlivých druhů dopravy? Záleží na tom, kam se chystáte. Například zpáteční jízdenka do Splitu vyjde vlakem s Jadran expresem na 2200 korun, autobusem na 2590 Kč, v obou případech z Prahy, a letecky na 2329 Kč, ale z Bratislavy. Do Bulharska je jednoznačně nejlevnější cesta vlakem či autobusem zhruba za 3500 až 4700 Kč – nízkorozpočtové letecké společnosti tam ještě nelétají a charterový let vyjde zhruba o 3000 Kč dráž. Obecně se dá říci, že letecká doprava konkuruje pozemní jen v případě, že se vám podaří obstarat hodně levnou letenku, a to je v období prázdnin obtížné.

...
Běžná zpáteční jízdenka bez slev přijde např. do Vídně zhruba na 1570 Kč, ale se slevami a kilometrickou bankou zaplatí cestující jen 779 Kč. Ten na trase Praha–Břeclav–Praha využije kilometrickou banku. Tato část cesty ho bude stát zhruba 408 Kč (dvakrát 316 kilometrů po 65 haléřích), pro trasu Břeclav–Vídeň–Břeclav si koupí jízdenku Euregio s kartou Z za 371 Kč. Jízdenka platí i ve vlaku EuroCity.
Jestli plánujete cestovat vlakem, vyplatí se vyzkoušet také více možností. Chystáte-li se např. do Bulharska, tak pokud si zaplatíte dálkovou jízdenku z Brna a ne z Prahy, ušetříte celkem 500 Kč. To už se vyplatí, protože cesta z Prahy do Brna stojí jen 182 Kč na běžnou zákaznickou slevu. Podle mezinárodní úmluvy má být cestující odbaven jednou jízdenkou z nástupní až do cílové stanice, tedy pro celou mezinárodní trasu by si měl koupit jednu jízdenku naráz. S kilometrickou bankou, kde se platí 65 haléřů za kilometr a kterou lze využít až do pohraničního bodu, však lze ušetřit.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář