Jdi na obsah Jdi na menu
 


VARŠAVA: jak měla vypadat podle Hitlera

7. 1. 2007

Vůdce nacistického Německa Adolf Hitler si přál z polského hlavního města Varšavy udělat malé provinční město, jehož „polská čtvrť“ by se nejspíše podobala vězeňskému táboru. Procházku po městě, jaké existovalo jen v plánech Hitlerových architektů, nyní nabízí varšavská galerie Le Guern. Počítačový program, umožňující toulky po „Hitlerově Varšavě“ alespoň na obří obrazovce, prý vyvolává přímo mrazení. Královský zámek, který po válce Poláci zrekonstruovali z trosek, měla nahradit obří „Lidová hala“. Okolí rušné Marszalkowské třídy, protínající centrum metropole, se zase mělo přeměnit v poklidnou vilovou čtvrť pro asi 40 000 Němců.

Poláci měli být přesídleni za Vislu do „horší“ čtvrti Praga, tvořené kasárenskými baráky s dominujícím krematoriem. „Hitler za pomoci svých architektů, ale často i osobně, s popuštěním uzdy neoklasicistní fantazii, plánoval přestavbu mnoha měst. Salcburk, Berlín, Linec a dokonce i Bratislava - tato města se měla změnit v reprezentační monumenty navazující na antickou architekturu. Z Varšavy však plánoval vytvořit cosi jako podměsto. Sídliště okolo nádraží, kasárna, tábor,“ napsal internetový portál gazeta.pl. Při virtuální procházce návštěvníka snadno přepadne pocit, že se ocitl v koncentračním táboře. „V Osvětimi přeci také panuje dokonalý urbanistický řád a harmonie. Zdrojem nebylo jen šílenství hitlerovského systému, ale i racionální koncepce ideálního města. Táborové baráky přeci projektovali architekti,“ dodává server.

Plány architektů Huberta Grosse a Friedricha Pabsta však nebyly dotaženy úplně do konce, a tak autorka výstavy v galerii Le Guern Aleksandra Polisiewiczová byla nucena si třeba plánovanou městskou tržnici „vypůjčit“ ve Výmaru. Polisiewiczová se dříve zabývala sovětskými plány z 50. let na obnovu válkou zničené Varšavy coby ukázkového socialistického města. Nacistické plány, které začaly vznikat hned po dobytí Polska na podzim 1939, byly méně známé.

Urbanismus podle Stalina
Z virtuální i reálné Varšavy si však lze snadno odnést dojem, že Hitler a Stalin byli dva hlavní urbanisté metropole. Varšava se dodnes potýká s následky zničení po potlačeném povstání a socialistické rekonstrukce. „Varšavan je dodnes jakoby ochromený. Může se volně pohybovat po své čtvrti, ale jen s potížemi překoná gigantické dopravní tepny, které protínají město. Varšava vyhovuje tankům a přehlídkám, ale pro obyčejného chodce je příšerná,“ soudí gazeta.pl. Během druhé světové války lehlo 90 procent města popelem, takže muselo být vybudováno znovu včetně historického jádra.

Výstavba nové Varšavy probíhala za pomoci Sovětského svazu. Jako „dar národů SSSR“ město získalo i svou známou dominantu, 240 metrů vysoký Palác vědy a kultury, postavený v padesátých letech. Protože tato křiklavá budova ve stylu reálného socialismu svou architekturou připomíná Stalinovy moskevské mrakodrapy, bývá místními nazývána „Stalinova pomsta“.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář