Jdi na obsah Jdi na menu
 


Terorismus: stavba obřích plotů

8. 1. 2007
Svět se bojí radikálních bojovníků islámu a vytáhl proti nim s novou "zbraní" - obřími ploty. Tisíce kilometrů dlouhé bariéry na hranicích mají zabránit průniku islamistů přes hranice. Letos bude takový plot dokončen mezi Indií a Bangladéší, staví ho Saúdská Arábie na hranici s Irákem a zřejmě začne vznikat i mezi Pákistánem a Afghánistánem. Celkem by tyto tři bariéry měly přijít asi na patnácti miliard dolarů. V těchto dnech se nejvíce jedná o plotu, jenž má zabránit průniku bojovníků z Pákistánu do Afghánistánu. Na jeho vybudování tlačí hlavně USA. Američtí vojáci v Afghánistánu totiž loni čelili nejvíce útokům od svržení Tálibánu před pěti lety.
...

 

Protesty Kábulu "Abychoch pohybu radikálů zabránili, musíme provést výjimečná opatření," říká šéf pákistánské diplomacie Riáz Muhamammad Chán. Hranici mezi oběma zeměmi denně překročí 200 tisíc lidí, ale jen část z nich projde kontrolou na přechodu. Bariéra má vyrůst na velké části dva a půl tisíce kilometrů dlouhé, špatně střežené hranice, jejíž část tvoří těžko přístupné hory a pouště. Bude ji tvořit drátěný plot, jehož okolí bude zaminováno. Plánovaná výstavba plotu mezi Afghánistánem a Pákistánem ale vyvolala protesty vlády v Kábulu. "Miny a ploty pouze rozdělí lidi a rodiny. Než aby ta bariéra lidem pomáhala, bude jim bránit v pohybu," prohlásil afghánský prezident Hamíd Karzáí. Obě strany afghánsko-pákistánské hranice jsou obydleny národem Paštúnů a jejich rodiny dosud přes hranici volně přecházely a navštěvovaly se. Tak, jak to dělali obyvatelé těchto oblastí po staletí. To by se ale bariéra proti islamistům změnila.
...

 

Velká arabská zeď Zábranu, které se začíná říkat "Velká saúdskoarabská zeď", mají tvořit dva několik metrů vysoké ploty, jež budou od sebe vzdáleny devadesát metrů. Jejich součástí budou strážní věže, moderní zařízení odhalující pohyb, ostnatý drát a strmé písečné náspy. Bariéra na devět set kilometrů dlouhé hranici mezi Saúdskou Arábií a Irákem má stát dvanáct miliard dolarů.

Rovněž Saúdská Arábie chce nyní začít stavět bariéru , která má zabránit tomu, aby na její území pronikali islamisté a sebevražední atentátníci z Iráku. Rijád se též obává, aby Iráčané nevyvolali v tomto království nepokoje mezi tamními menšinovými šíity.
...

Indické obavy
Indie má jednak obavy, že Bangladéš, považovaný dříve za nábožensky tolerantní zemi, by se postupně mohl stát "novým Afghánistánem". Dillí znervózňuje, že v Bangladéši přibývají útoky skupin, jež jsou prý napojeny na teroristickou síť Al-Káida. "Teroristé se stále snaží pronikat přes naše hranice. Ta je chráněna nedostatečně," zdůvodňuje výstavbu bariéry indický generál Joginder Jaswant Singh.

 

V budování bariéry proti islamistům se nejdál dostala Indie. Tento rok dokončí dva a půl metru vysoký drátěný plot na hranici s Bangladéšem. Ta je dlouhá čtyři tisíce kilometrů. Bariéra, jež vede džunglemi, mokřinami, pohořími, bude stát miliardu dolarů. "Bangladéš prochází islamizací. Když se podíváte na státní televizi, vidíte, že stále více moderátorů si nechalo narůst vousy. V rádiu stále více citují korán," řekl britskému deníku The Times bangladéšský politik Sabir Hussain Chowdhury. Podle týdeníku The Economist má indická vláda obavy i z masového přistěhovalectví. Skoro každý druhý obyvatel Bangladéše, v němž žije na 150 milionů obyvatel, musí vystačit denně s méně než dolarem. Počet obyvatel v Bangladéši se navíc rychle zvětšuje, a tím se ekonomická situaci v zemi jen vyhrocuje. Mnoho Bengálců se proto snaží najít práci v zahraničí. Dillí říká, že již nyní je v Indii dvacet miliónů nelegálních pracovníků z Bangladéše.

...

Autor: Radek Nedvěd

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář