Jdi na obsah Jdi na menu
 


RUSKO: Sibiřskou rezervací povede ropovod

27. 3. 2007
Ropovod, který má pomoci rozvoji ruského Dálného východu, se může stát hrozbou pro unikátní mořskou rezervaci v zálivu Petra Velikého na východě Ruska. Pobřeží a ostrovy jižní části Přímořského kraje, jehož centrem je přístavní město Vladivostok, jsou domovem pro tisíce mořských ptáků, ve vlnách zálivu žije velké množství vzácných ryb a mořských živočichů. Podle místních ekologů může veškerou faunu i flóru ohrozit terminál dálnovýchodního ropovodu, o jehož stavbě by měla v nejbližší době rozhodnout Moskva. "Naftaři z (ropné společnosti) Transněfť vypracovali projekt, který končí v zátoce Perevoznaja. Problém je v tom, že ropovod by vedl jen 500 metrů od chráněného parku, kde žijí vzácní tygři a leopardi, a terminál by se stavěl v zátoce, která k tomu nemá žádné předpoklady. Navíc mořská cesta k zátoce vede kolem ostrovů, které patří k mořské rezervaci chráněné UNESCO," vyjmenoval ČTK důvody ke změně projektu Alexandr Vrišč z ekologické nadace Phoenix. Ropovod, který má podle odhadů stát 15 miliard dolarů (370 miliard korun), už vyvolal vlnu masových protestů. Ochránci přírody nesouhlasili s tím, že by potrubí vedlo v těsné blízkosti jezera Bajkal. Na Kremlu si vymohli změnu trasy - ruský prezident Vladimir Putin nařídil, aby ropovod vedl v minimální vzdálenosti 40 kilometrů od jedné z největších světových zásobáren pitné vody.
...
Po dokončení by měl ropovod měřit více než 4000 kilometrů. Od roku 2008 by na východ ročně dopravoval 30 milionů tun ropy; ta by se dál vozila na lodích do Číny a Japonska. Tankery s ropou, vážící až 3000 tun, by podle současných plánů pluly v těsné blízkosti chráněných přírodních zón. "Kdyby se stala nějaká havárie v zálivu Petra Velikého, nejpozději do 24 hodin je zasažena rezervace. V současné době nemáme v oblasti techniku, která by byla schopná moře uklidit. Nejbližší záchranné lodě kotví na Sachalinu," řekl ČTK ředitel rezervace Andrej Maljutin. Ochránci přírody navrhují přesunout stavbu terminálu k městu Nachodka asi 150 kilometrů na východ po pobřeží, kde nehrozí poškození přírody. Tomu se však brání naftaři - stavba by prý byla o 200 milionů dolarů dražší, protože ropovod by musel být delší. Navíc oblast kolem Nachodky je prý méně vyspělá než kolem Vladivostoku, chybí infrastruktura a lidské zdroje. "Když jsem ale v Moskvě mluvil s inženýry, kteří na projektu pracují, bylo jim v podstatě jedno, kudy ropovod povede. Několikamiliardový projekt se nezastaví na 200 milionech," uvedl Maljutin.
...
Podle něj stojí za současným návrhem několik místních lidí, kteří chtějí vydělat na výhodném prodeji pozemků. "Možná je to jinak a administrativa chce opravdu rozvoj regionu, který podle ní přijde s ropovodem. Spíš ale zničí přírodu lidská chamtivost," zahořkle dodal ředitel. Unikátní rezervace vznikla v roce 1978, na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO byla zapsána v roce 2003. Má čtyři části, většinou je rozložená na ostrovech v zálivu Petra Velikého a okolo nich. Téměř na celém jejím území, které má dohromady 650 kilometrů čtverečních, platí mimořádný režim a pro člověka je zde pobyt omezen.
...
Zdroj: www.aktualne.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ddddddddddddddddddddddddddddddddddd

(Martinhek, 19. 5. 2008 14:05)

zdarec