Jdi na obsah Jdi na menu
 


RUSKO: Kreml zlikvidoval v MOSKVĚ památku UNESCO

26. 3. 2007
Z Rudého náměstí zmizela jedna z historických budov - památka chráněná UNESCO. Kvůli stavbě hotelu posvětila její zbourání vláda. Nákladní automobily vjely na Rudé náměstí jednoho únorového dne krátce po setmění, aby téměř nepozorovaně zbouraly budovy někdejšího sovětského ministerstva obrany. Během jediné noci tak zmizely z Rudého náměstí čtyři z pěti budov sousedící se slavných obchodním centrem GUM. Na jejich místě teď vyroste luxusní hotel a aukční síní konkurující Christie's a Sotheby's, píše německý týdeník Spiegel.
...
Přestože jde o historickou památku architekta 19. století Romana Kleina, kterou chrání ruské úřady i UNESCO, demolice proběhla bez jakéhokoliv povolení. Pro většinu stavebních prací v centru Moskvy je přitom třeba celá řada potvrzeni, o které v tomto případě údajně nikdo nepožádal. Ředitel Muzea architektury David Sarkisyan považuje jednání vlády za "ukázku státního vandalismu". A kontakty mezi vládou, investory a stavební firmou jsou více než jasné. Investorem plánované stavby je petrohradský bankéř Sergej Pugačev, který se netají těsnými kontakty na vlivné Moskvany. S dlouhým vousem vypadá Pugačev jako věrná kopie cara Alexandra III, v jehož době byly zdemolované budovy vystavěny. Na jeho straně stojí další "kamarádka Kremlu" a senátorka Ludmila Narusova.
...
Díky zájmu novinářů zahájit nejvyšší ruský prokurátor vyšetřování tohoto případu. Zkoumá, zda budova opravdu byla na seznamu chráněných památek a proč firma neměla k demolici povolení. A přestože postih pro stavitele za stávajících podmínek a přímých styků na politiky a podnikatele nehrozí, do věci se vložila i UNESCO. Rudé náměstí totiž figuruje také na jejich Seznamu světového kulturního dědictví.
...
Zdroj: www.aktualne.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář