Jdi na obsah Jdi na menu
 


NĚMECKO: problémy s Islámem

8. 12. 2006

O tom, že Evropa stojí na pomyslném rozcestí, informují média den co den. Jednou z příčin tohoto vnitřního rozkolu evropský multikulturalismus na jedné a vlna antiteroristické paniky, která se v Evropě rozšířila krátce po 11. září, na straně druhé. Konflikt mezi Západem a muslimským světem navíc nehoří pouze v tradičních zemích islámu, ale probíhá i v klasických západoevropských státech, jako jsou Francie nebo Německo. Právě SRN patří mezi země s nemalým procentem muslimského obyvatelstva. Početně významná je např. menšina Turků, kteří do Německa přišli jako gastarbeitři v 60. letech 20. století.

...

Jasná konfrontace arabského světa a Evropy tedy probíhá takřka nepřetržitě, Německo nevyjímaje. Jen v poslední době se staly předmětem debaty Ratzingerův projev, stažení opery nebo spor o pokrývkách hlavy.  Mozartova opera "Idomeneo" čerpá z motivu Trojské války. Ve snaze aktualizovat klasická díla byla k opeře přidána němá scéna, v níž se vedle useknutých hlav Buddhy, Neptuna a Ježíše objevuje i hlava Mohammadova (tentokrát bez bomby v turbanu). Přestože tato scéna byla v představení cizí a téměř nesouvisející, měla Berlínská opera právo scénu do opery zařadit, stejně jako právo následně celou operu stáhnout.

...

Otázka však zní: Proč? Co motivovalo vedení opery a především její intendantku Karsten Harmsovou k tomuto kroku? Bezpochyby strach a obavy z možného podráždění muslimského obyvatelstva ve světě i doma. Dalekosáhlejší důsledky nese však teprve fakt, že Němci ustoupili islámu dříve, než se ohlásil. Tento krok lze chápat jedině jako slabost. Proč by měli Evropané ve své domovině, kde jsou muslimové v podstatě přistěhovalci, ustupovat a projevovat slabost? Přibližně ve stejném období provedl obdobný krok i papež - donucen agresivní rétorikou představitelů arabského světa, kteří jej odsoudili za citaci středověkého císaře Manuela II. Paleologa. Podle něj přinesl Mohammad světu jen samé zlé a nelidské věci. Přestože papež tuto větu uvedl v širším kontextu a později několikrát dementoval a vysvětlil, nebyla jeho snaha brána v potaz. Turecká vláda mu na příklad doporučila nepodnikat plánovanou cestu do jejich země. Až opakovaná omluva hlavy katolické církve uklidnila fanatické běsnění muslimů. 

...

Před několika málo dny Benedikt XVI. vyzval Evropu k respektování přistěhovalců a k tomu, aby nepodléhala xenofobii. Zřetelná pokora jen dokazuje jeho obavy a navazuje na Německem prováděné ústupky. Dva za sebou opakované mohou být považovány již za precedens. Má ale zbytek Evropy doplácet na německé omluvy, které pramenily především ze strachu z domácích nepokojů? Vnitřní stabilitě našeho západního souseda nepomohou ani spory uvnitř turecké menšiny. Stejně jako před několika lety ve Francii, i v Německu se již řadu měsíců vedou diskuse o možnosti uzákonit zákaz nošení muslimských šátků ve školách. Donedávna si tohoto projevu náboženské identity všímali především krajně pravicové skupiny. Poté, co se k uzákonění zákazu nošení náboženských symbolů ve školách uchýlilo několik spolkových zemí, přeneslo se téma na pole celostátní. 

...

Překvapivě to byli právě umírnění němečtí politici tureckého původu, kdo vyzval muslimky k odložení pokrývek hlavy jako projev integrace. Jestliže se jednalo o jejich snahu ukázat světu harmonii německého multikulturalismu, byl to cíl bezpochyby mylný. Nepříznivé ohlasy, které svou prosbou u radikálněji smýšlejících muslimů vyvolali, byly jasným důkazem toho, že etnická situace v SRN není zdaleka klidná. Spor tak diametrálně odlišných kulturních a společenských tradic, jako je ta evropská a muslimská, se opět rozhořel. Mnozí přistěhovalci z arabského světa zatím nejeví snahu přizpůsobit se evropskému způsobu života. 

...

Jak tvrdě si budou Němci stát za svým názorem, nevíme. Jak moc se budou bát muslimské odezvy, se můžeme jen dohadovat. Zároveň však jako Evropané doufejme, že v tomto a případných dalších sporech neustoupí. Z historické zkušeností víme, že politika ústupků není nejvhodnějším řešením. Co Evropě přináší islám? parafrázujme na závěr projev Benedikta XVI. Je to strach?

...

Autor článku: budoucí student žurnalistiky

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář