Jdi na obsah Jdi na menu
 


KLDR: kdo bude vládnout po Kimovi ...

17. 5. 2007
Vůdce Severní Koreje oslavil už 64. narozeniny. Navzdory rodinné "tradici" opět neřekl, kdo by ho mohl vystřídat. Přehlídky tanečních souborů, zpěvy vlastenenckých písní, vzývání vůdce v médiích i ukázky údajně unikátní květiny nazvané Kimčongilie včera provázely oslavy severokorejského diktátora Kim Čong-ila. Zatímco izolovanou a zbídačenou zemí znějí oslavné chorály, svět se snaží zjistit, jakým směrem se bude jedna z posledních bašt tvrdého stalinismu ubírat dál. Důvodů k zájmu je dost. Pchjongang je podle expertů schopen vyrobit a použít jadernou zbraň, navíc veškerá ekonomika státu je podřízena zbrojení a potřebám armády. Kromě jaderného programu je severokorejský stát kritizován ve světě za to, že jeho politici a diplomaté pomáhají státní i soukromé kase pašováním drog či paděláním cizích peněz, hlavně dolarů. Spíš než náhlé zhroucení komunistického režimu si však asijští sousedé Severní Koreje přejí alespoň nějakou stabilitu. A tu, zdá se, zaručuje jen pokračování dynastie Kimů.
...
Současný lídr však zatím ani nenaznačil, kdo by měl po něm do funkce nastoupit. Přitom jeho otci Kim Ir-senovi bylo třiašedesát, když v roce 1974 začal Kim Čong-ila propagovat jako nástupce. Někteří experti se domnívají, že přes zdánlivý klid probíhá v Pchjongjangu tvrdý mocenský boj, zejména mezi armádními špičkami. Koreanista Petr Bláha z pražského Orientální ústavu je spíše stoupencem "klidnější" verze. "Podle mého názoru stojí v čele režimu skupina generálů, ale nejvyšším a nezpochybnitelným vůdcem zůstává Kim Čong-il. Vyloučit nelze nic, ale myslím si, že příštím vůdcem bude opět někdo z dynastie Kimů," řekl Bláha. Všichni tři Kimovi synové mají jedno společné. Vzdělání získali na školách ve Švýcarsku. Nejstarším je čtyřiatřicetiletý Kim Čong-nam. Jeho vztahy s otcem však podle jihokorejských zdrojů nejsou dobré. Hodně času tráví v zahraničí a vůdce prý rozhněval, když byl v roce 2001 zadržen při pokusu o vstup do Japonska s falešným pasem Dominikánské republiky. Mladšímu Kim Čong-čolovi je pětadvacet a přes své mládí je možná právě on tajným kandidátem. "Svědčil by o tom fakt, že se nedávno stal ve straně odpovědným za propagandu. To je v severní Koreji vlivná funkce," soudí Bláha. Není známo, kdo další by se o "trůn" mohl ucházet. Podle informací listu International Herald Tribune většina Kimových poradců a loajálních spolupracovníků už překročila sedmdesátku, jsou tedy spíše z generace jeho otce.
...
Bez ohledu na otazníky kolem budoucí vlády, protivládní povstání hrozí sotva. Obyvatelé Severní Koreje o světě za hranicemi země mnoho nevědí a nemají tudíž srovnání. Nepokoje nebyly zaznamenány dokonce ani v polovině 90. let, kdy v mnoha oblastech propukl hladomor. "Více vědí lidé, kteří žijí u hranice s Čínou a mohou chytit cizí rozhlasové vysílání. V Pchjongangu a některých dalších oblastech je informační blokáda totální," domnívá se Petr Bláha. Je proto těžké říci, nakolik Severokorejci ve svého vůdce věří. Státní média jim jinou možnost nedávají. U příležitosti Kimových narozenin noviny mimo jiné napsaly, že je geniálním filmovým scénáristou, skladatelem oper, poradcem v zemědělství i průmyslu. A že v noci málokdy klidně spí, protože řeší žádosti obyvatel o pomoc a radu.
...
Autor: Martin Novák (www.aktualne.cz)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář