Jdi na obsah Jdi na menu
 


Islamizace TURECKA

28. 1. 2007

Imám Gecgel, poté, co strávil novinku, že Turecko je konečně na cestě k připojení k EU, velmi vzrušený svojí vizí budoucnosti, než aby se zaobíral minulostí. Paradoxně, stejně jako většina tureckých náboženských vůdců je silně proevropský - ne proto, že schvaluje západní způsoby chování, ale protože věří, že vstup povede ke zvětšení jeho moci. “Turečtí lidé v mojí pozici chtějí být v Evropě, protože to pro nás bude znamenat více svobody”, říká. Ačkoliv je moderní Turecko převážně muslimské, v některých ohledech jde o stát, který je sekulárnější než většina EU. Mocná armáda, udržující Ataturkův odkaz moderní země, brání vládě v zavádění striktnějších náboženských pravidel, ačkoliv vládní strana premiéra Recepa Tayyipa Erdogana je silně islámistická. Armáda již svrhla vlády, které jí v tomto vzdorovaly.

...
Ve snaze držet fundamentalismus pod pokličkou jsou všechny mešity vlastněny státem a imámové jsou státní zaměstnanci. Náboženské symboly jsou v dalších vládních institucích zakázané, dívky nesmí ve školách nosit šátky a soudci nesmí nosit vousy. Jedním z důsledků je, že premiérova žena není zvána na oficiální recepce ve vládním paláci, protože trvá na nošení šátku. Muláhové nemají žádnou šanci psát nebo přednášet vášnivé proslovy před věřícími během pátečních modliteb, protože hlavní istanbulský muftí jim proslovy faxuje, a ty pak musí být přednesené identicky po celé zemi. Nicméně tato pevná omezení náboženství nejsou v souladu se západními koncepty náboženské svobody. V důsledku toho turečtí islámisté věří, že členství jim umožní získat svobodu praktikovat náboženství tak, jak by se jim to líbilo.
...
Jazyk, který imámové používají, může být pro evropany, zneklidněné představou 80 miliónů muslimů připojujících se ke komunitě převážně křesťanských národů, nepříjemný. “Žádáme naší vládu, aby nám poskytla práva a svobody, ale ona nám je nedokáže poskytnout”, říká imám Gecgel. “V Turecku jsou vyšší moci, které jsou řízeny židovskými a americkými kontrolory, a ty naší vládě nepovolí zajistit nám tyto svobody. Už jsme byli ovládáni příliš dlouho”. Evidentní sekularismus navrhované ústavy EU imáma Gecgela neznepokojuje. “Sekulární impulsy v EU a v Turecku jsou odlišné”, říká. “V Evropě sekularismus neútočí na žádné náboženství, ani se nesnaží kontrolovat, v co věří”.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář