Jdi na obsah Jdi na menu
 


IRÁK: proč popravit Saddáma Husajna

16. 12. 2006
Saddám Husajn má být (a věřím, že bude) popraven. Předně proto, že jeho vina byla jednoznačně prokázána. Ačkoliv je masakr v Dudžailu jen jednou (a rozhodně ne nejhorší) z ukrutností, jichž se bývalý irácký diktátor dopustil, nařízení popravy nevinných civilistů (tedy několikanásobná vražda) mu bylo nade vši pochybnost prokázáno. Podle zákonů Iráku mu za tento čin náleží smrt.

Je zvláštní, s jakou pečlivostí je zkoumána a zhusta kritizována procesní stránka Husajnova případu. Přitom je zcela zřejmé, že v obtížných podmínkách post-Saddámovského Iráku Husajnův tribunál jasně usiloval o korektní přístup, jehož podstatou bylo doložení právní odpovědnosti, nikoliv politická odveta. Řeči o tom, že proces nepovede ke kýžené katarzi, protože jde vlastně o ‚spravedlnost vítězů‘, jsou obzvlášť absurdní: Husajna soudil pravomocný irácký soud, který je součástí nových státních struktur, jež vzešly ze svobodných demokratických voleb. Naproti tomu tzv. Norimberský tribunál, jehož pozitivní přínos zpochybňuje jen málokdo, byl skutečně institucí složenou ze zástupců vítězných velmocí, přičemž např. Sovětský svaz zde reprezentoval jako hlavní žalobce Andrej Vyšinskij, který neblaze proslul jako inscenátor stalinských procesů.

Stejně tak absurdní jsou útlocitné projevy, které se dovolávají našeho (tedy evropského) konsensu na zákazu trestu smrti. Zkusme si představit, jak by se asi tvářily oběti nacistického teroru, kdybychom jim říkali, že odsouzené představitele režimu nemůžeme popravit, protože se to příčí evropským hodnotám. Tím nechci zpochybňovat správnost odstranění trestu smrti z evropského trestního řízení, ale poukázat na nesmyslnost přenášení tohoto názoru do zcela odlišných geografických a historických podmínek. Nepřesvědčuje mě ani názor, že poprava neodradí potenciální budoucí diktátory. To je možná pravda, ale lze odvětit, že alternativa (tj. doživotní vězení) by znamenala podstatné bezpečnostní riziko (představme si hypoteticky, jak by asi působilo věznění např. Hitlera na zbylé příznivce nacismu).

Z mého pohledu je Saddám Husajn jedním z nejodpornějších představitelů zla v dějinách 20. století a jeho poprava, o níž rozhodl nezávislý a v mezích možností maximálně korektní soud, je jediným způsobem potrestání, které mi v této kauze připadá smysluplné.

Autor: poslanec PSP ČR za ODS
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

To je fakt

(Niemander, 20. 12. 2006 11:36)

To protahovani a oddalování popravy je nepříjemné, přitom je jasné, že se tomu Husajn nevyhne, kdyz uz ma i rozsudek, ale jeste se odvola a muze to cele trvat treba cely rok jeste, coz je voda na mlyn radikálním muslimům, pak to v Iráku muze byt jeste hodne zajimavy, i kdyz nevim jestli by to tam mohlo byt jeste horší než je to tam ted ?!

souhlas

(maty, 20. 12. 2006 2:17)

jenom uz to mozna trwa docela dlouho,taky by me zajimao co se potom semele,bo magoru je w iraku dost a dost

Stojím za autorem článku

(Jenny, 20. 12. 2006 1:54)

Jednoznačně to podporuju, nejsem pro trest smrti, ale to co provedl Husajn, to vyjimku zajisté potřebuje, a kdo má jiný názor, tak je uplně mimo. S pozdravem