Jdi na obsah Jdi na menu
 


IRÁK: kde jsou Saddámovi miliardy?

8. 1. 2007
Za své vlády byl Saddám Husajn řazen časopisem Forbes jako třetí nejbohatší vládce na světě. V jednom ze svých paláců o 258 místnostech měl taneční sál s mramorovou podlahou s bazénem a soukromou zoologickou zahradu s vlastním chovem lvů. Utrácením byl ještě proslulejší jeho syn Udaj, vlastník sbírky vín, likérů a heroinu za několik miliónů dolarů, který měl v garáži přibližně 1200 automobilů. Otázku, kde jejich peníze skončily, se ale nedaří rozluštit.

 

...
Skryté účty
Irácká vláda pochopitelně touží získat je zpět. Hned poté, co Saddám Husajn zemřel v sobotu na popravišti, zahájili iráčtí a američtí vyšetřovatelé novou fázi pátrání po tom, kde diktátor své peníze ukryl. Během třicetileté autoritativní vlády nad Irákem shromáždil Saddám Husajn nejméně 30 miliard, podle některých odhadů dokonce až 57 miliard dolarů. Krátce před invazí navíc Saddámův syn Kusaj, dnes již rovněž mrtvý, odvezl ve třech nákladních automobilech z irácké národní pokladny 900 milionů dolarů a kolem sta milionů eur.

...
Ty se, na rozdíl od "starších", rychle našly. Po americké invazi v roce 2003 vojáci objevili v Bagdádu zapečetěné sklady se stohy stodolarových bankovek. Skutečný Saddámův majetek je ale někde jinde. Velká část byla podle expertů investována fingovanými firmami ve Švýcarsku, Japonsku a Německu. Zbytek je v hotovosti a v diamantech, zakoupených ve východní Asii, uložen na pochybných bankovních účtech v Evropě a na Blízkém východě. Téměř 500 miliónů se například po americké invazi objevilo na účtech v Libanonu. Podobných úspěchů při hledání ale bylo málo.

...
"V rámci programu Ropa za potraviny prodával ropu a ze všech obchodů si nechával procenta. Kde jsou ty peníze nyní?" ptá se jeden z vyšetřovatelů, soudce Rahdí Hamza Rahdí z Irácké protikorupční agentury, citovaný listem Seattle Post. Zatím se nenašly, přestože Irák při hledání spolupracuje s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) a s pracovníky ministerstva financí USA. Jednou z hlavních kauz, které zůstaly nevysvětlené, je, kde skončily téměř tři miliardy dolarů, které si režim vydělal mezi lety 2000 a 2003 prodejem ropy Sýrii. Američtí představitelé tuto zemi podezírají, že peníze byly převedeny na její účty a že Damašek záměrně brání vyšetřování. Marně tam pátrali dva iráčtí a dva američtí agenti, a posléze si stěžovali na nedostatek spolupráce.

 

...
Tajemná Raghad
Těsně po exprezidentově zatčení se zdálo, že se vyšetřovatelům podaří přimět Saddáma vypovídat. To se ale nakonec nestalo. Důkazy o uplácení se naopak objevují dodnes. Nedávno se prokázalo, že od australské firmy dovážející pšenici Saddám dostal téměř 300 miliónů dolarů. Klíč k tomu, kde peníze hledat, nyní podle vyšetřovatelů představují dvě Saddámovy dcery, Rana (37) a Raghad (39), přezdívaná "Malý Saddám". Že vědí o Saddámových penězích, tvrdil vyšetřovatelům zatčený exprezidentův příbuzný Barzán Tikrítí. Ten spravoval Saddámovy účty v zahraničí od roku 1983, kdy se přestěhoval do Ženevy, aby ve Švýcarsku pracoval jako velvyslanec.

...
Do Tikrítu, který býval baštou bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna, proudí stovky iráckých sunnitů a truchlí za mrtvého. Město je podobně jako za Saddámovy vlády plné symbolů, které exprezidenta připomínají a jež Američané po invazi v roce 2003 z ulic odstranili. Irácká vláda Raghad podezírá, že část peněz použila k financování sunnitských povstalců.

...
Autorka: Lucie Beranová
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář