Jdi na obsah Jdi na menu
 


GEORGE W. BUSH: USA jsou součástí Evropy ...

5. 6. 2007
5
"Vím, že lidé a ryby spolu mohou žít v míru." Autorem této podivné věty není nikdo jiný než americký prezident George W. Bush. Nejmocnější muž planety je podobnými výroky pověstný - některé lidi zvednou ze židle, jiné pobaví. Dokonce pro ně existuje několik výrazů - bushismus či bushspeak.
...
"Používáme zubní pastu Colgate," odpověděl čerstvě zvolený prezident v únoru 2001 na otázku novinářů, co mají společného s britským premiérem Tony Blairem. Přeřeknutí a podivné výroky provázejí Bushe už od dob, kdy byl guvernérem státu Texas. "Výbornou vlastností knih je to, že jsou v nich občas krásné obrázky," prohlásil například v lednu 2000. Ve Spojených státech nadšenci bushismy pravidelně zaznamenávají na několika internetových stránkách.
 ...
"Jakou barvu má červený telefon," ptal se ho přes televizní obrazovku kontroverzní televizní moderátor Bill Maher. Spisovatel Gore Vidal prohlásil, že "jeho IQ není o moc vyšší než pokojová teplota". Garry Trudeau, autor politického komiksu Doonesbury, dotáhl spekulace veřejnosti k dokonalosti. V roce 2001 na internetu vypustil fámu, podle níž se skupina pennsylvánských výzkumníků snažila zjistit, jak vysoké IQ měli američtí prezidenti. Jako měřítko jim mělo sloužit dosažené vzdělání, počet samostatně publikovaných prací a srozumitelnost projevů. George Bush skončil podle tohoto fiktivního výzkumu mezi dvanácti prezidenty s IQ 91 poslední. Získal polovinu IQ, kterým má oplývat jeho předchůdce Bill Clinton. Poté, co informaci převzaly i některé zpravodajské servery, se Trudeau omluvil.
...
Jen pro přesnost, podle americké Univerzity Yale má G. W. Bush IQ 137, což by mu mohli závidět snad všichni ostatní prezidenti! Na druhou stranu podle Trudeau má Bill Clinton IQ 180, což snad každý rozumný člověk uzná, že je to nesmysl, možná naopak pan Trudeau moc vysoké IQ mít nebude, i když věřme, že pokojovou teplotu by snad překonalo...

Některé z dalších výroků:

"Mars je v zásadě na stejné oběžné dráze jako my. Mars je stejně jako my ve stejné vzdálenosti od Slunce, což je velmi důležité. Viděli jsme obrázky, kde jsou, jak věříme kanály a voda. A jak je tam voda, znamená, že tam je kyslík, a jak je tam kyslík, tak můžeme dýchat."

"To není znečištění, co poškozuje naše životní prostředí. To jsou nečistoty v našem vzduchu a v naší vodě, které za to můžou."

"Máme dost uhlí na předešlých 250 let, ale uhlí též zabraňuje enviromentální výzvě."

"Budoucnost bude lepším zítřkem."

"Dělal jsem dobré rozhodnutí v minulosti. Udělal jsem dobré rozhodnutí i v budoucnosti."

"Věřím, že jsme na nezvratné ceste směrem k větší svobodě a demokracii, ale to se může změnit."

"Máme pevné závazky k NATO, jsme součástí NATO, máme pevné závazky k Evropě, jsme součástí Evropy."

"Obrovská většina našich dovozů pochází ze zahraničí."

"Naši nepřátelé jsou velmi vynalézaví, ale i my jsme. Nikdy nepřestanou myslet na nové způsoby, jak by ublížili naši krajině a našim lidem, ale ani my nikdy nepřestaneme."

"Je čas smutku a žalu, když ztrácíme konec života."

"Vyrůstal jsem na západě. Na západě Texasu. To je dost blízko u Kalifornie. O dost blíž, než je Washington blíž u Kalifornie"

"No myslím si, že když povíte, že něco uděláte a potom to neuděláte, to je pravá důvěryhodnost."

"Na každou střelbu s následkem smrti tu máme zhruba tři střelby, které smrtí neskončí. A přátelé, toto je v Americe nepřijatelné. Prostě nepřijatelné. A něco s tím musíme udělat."

"Máme mít pistole, tak to stojí v Bibli. A v druhé nejdůležitější knize, která kdy byla napsaná, v Texaské ústavě."

"Nebudu Vám odpovídat ani francouzsky, ani anglicky ani mexicky." (na tiskové konferenci)

"Nejdůležitější věc není být prezidentem, ale první dámou v mojem případě."

"Přivítejte paní Bushovou a moje spoluastronauty."

"Nejsem součást problému. Jsem republikán."

"Republikání rozumí důležitosti vztahu mezi matkou a dítětem".

"Ale Irák má lidi, kteří si přejí zabíjet a jsou to velmi vyhledávaní zabijáci. A my budeme s těmito Iráčanami pracovat, aby jsme zabezpečili jejich budoucnost."

"Když neuspějeme, vystavujeme se riziku neúspěchu."

"Určitě vím, že jsem připravený na tuto práci. A když ne, tak to prostě chodí."

"Myslím, že budu souhlasit, že minulost skončila."

"Jedna věc je porozumět, že máme problém a druhá věc je, co s ním uděláte."

"Pro NASA je vesmír stále vysokou prioritou."

"Je čas, aby lidská rasa vstoupila do sluneční soustavy."

"Slibuji, že budu naslouchat tomu co říkáte i kdybych tady nebyl."

"Hovory o Africe jsme strávili tolik času, kolik jsme mohli. Afrika je stát, který sužuje strašná nemoc," prohlásil během návštěvy Švédska.

"Žijí u vás také černoši?" zeptal se brazilského prezidenta Fernanda Cardosa.

"Je bílý," odpověděl Bush dítěti na otázku, jaký vypadá Bílý Dům.

"Vy máte tři zaměstnání? To je úžasná Američanka, že? (k lidem okolo) Myslím, že je fantastické, že to děláte," rozradostnil prezidenta v Nebrasce rozhovor s rozvedenou matkou tří dětí.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář