Jdi na obsah Jdi na menu
 


NIEMANDER: nová šance Francie pod novým coachem...

1. 5. 2007
Novým francouzským prezidentem byl dnes zvolen kandidát dosavadní vládní pravice Nicolas Sarkozy. Podle odhadů, které oznámila francouzská televize, získal 53 procent hlasů. Odhady jsou založeny na odpovědích voličů při odchodu z volebních místností. Jeho socialistická protikandidátka Ségolene Royalová vzápětí porážku uznala a popřála Sarkozymu, aniž ho jmenovala, aby plnil své prezidentské povinnosti ve službách všech Francouzů.

Zde jsou některé hlavní body jeho programu, který hodlá prosazovat:

Evropská unie by měla pozastavit až do odvolání přijímání nových členů
Turecku
má EU nabídnout privilegované partnerství, ale ne členství
Euroústava by měla být schválena ve značně zredukované podobě
Evropská unie
by měla mít svého ministra zahraničí

Evropský parlament
by měl mít větší pravomoce

Prezidentství
jednotlivých zemí v EU by mělo být delší než půlroční

Francie
by měla usilovat o lepší vztahy s USA, než tomu bylo za Chiraka

Íránu
nesmí být dovoleno vlastnit jadernou bombu
Je třeba snížit daně o čtyři procenta a "vrátit" tak mezi Francouze 68 miliard eur...

Kdyby ho "přesadili" do jiné země, platil by spíš za středopravého politika. Ale pro Francouze je vyhraněným konzervativcem. A také reformátorem. Čerstvě zvolený prezident Nicolas Sarkozy slibuje zemi galského kohouta změny, které ji vymaní z táhlé krize.

...
Dvaapadesátiletý Nicolas Sarkozy každopádně rozděluje společnost. Je pracovitý, charismatický a umí dobře řečnit. Mnozí lidé jsou přesvědčeni, že on jediný je schopen provést tolik potřebné reformy, které by pomohly nastartovat unavenou ekonomiku. Ale je tu i početný tábor oponentů. Ti ho mají za rasistu a xenofoba, který pouze balí lepenovskou rétoriku do přijatelnějšího papíru. A Sarkozy jim sám přihrává argumenty: kromě slov o předměstské "chátře" je to například záměr zřídit ministerstvo pro imigraci a národní identitu.
...
Chce, aby přistěhovalectví do Francie bylo takzvaně výběrové. Tedy: ať u nás žije jen ten, koho my sami potřebujeme a kdo si život v naší zemi zaslouží. Sarkozy se narodil 28. ledna 1955 v Paříži. Jeho otec byl zchudlý maďarský šlechtic, který ze své vlasti uprchl kvůli komunistům, a v žilách matky pro změnu kolovala řecko-židovská krev. Po střední škole studoval Nicolas Sarkozy práva na Sorbonně, ve své advokátské praxi se pak zaměřil na nemovitosti. Ovšem už od 19 let cílevědomě budoval politickou kariéru - mezi gaullisty v pařížském bohatém předměstí Neuilly-sur-Seine, kde dodnes žije.
...
Vystupoval jako vůdce mladých konzervativců, ve dvaadvaceti už zasedal v zastupitelstvu a když mu bylo 28, vyšachoval zkušenější politiky a stal se starostou. "Je hyperaktivní, cílevědomý, skutečný dříč, který nikdy neodpočívá," říká Anita Hausserová, která o něm napsala knihu. Do nejvyšších pater politiky zamířil v roce 1988, kdy se stal poslaneckým nováčkem. Ovšem křeslo zákonodárce mu nestačilo, chtěl na ministerstvo. To se mu podařilo o pět let později: usedl do čela rozpočtového resortu. Od doby ministerských začátků se pak do kabinetu několikrát vrátil. Buď šéfoval vnitru, nebo se věnoval rozpočtu. Uspěl hlavně na vnitru - posílením počtu policistů v ulicích snížil kriminalitu a zpřísněním trestů za porušování dopravních předpisů významně zredukoval množství mrtvých na francouzských silnicích.
...
Obratně komunikoval s novináři a cpal se do médií, takže ho bylo všude plno. Veřejně řešil dokonce i krizi svého druhého manželství. Od roku 2002 si dělal čáku na to, že v dalších volbách v Elysejském paláci nahradí Jacquesa Chiraka, svůj bývalý vzor, s nímž se však ve zlém rozešel. Jejich vzájemné antipatie byly dlouhá léta determinantou francouzské politiky. Chirac se všemožně snažil, aby si konzervativci vybrali za prezidentského kandidáta kohokoliv jiného. Neuspěl.
...
Sarkozy, otec tří synů, sice pochází z Chirakova tábora, ale Francouzům slíbil úplné odstřižení od minulé éry. Chce snížit daně o čtyři procenta a uvolnit pracovní zákony. Nezruší sice okamžitě pětatřicetihodinový pracovní týden, ale chce povolit nedaněné přesčasy. Hodlá snížit počty úředníků a dále privatizovat státní podniky. Požaduje těsnější ekonomické i politické propojení s Německem. Prosazuje nekompromisní postup proti přistěhovalcům. Chce zpřísnit tresty pro mladistvé delikventy. Nelíbí se mu myšlenka dalšího rozšiřování Unie a křičí, že Turecko do evropské rodiny nepatří. Euroústavu, kterou Francouzi před dvěma lety odmítli v referendu, by přeměnil na "minismlouvu", o níž by pak rozhodoval parlament. Z tohoto důvodu si Brusel a Berlín mohou oddychnout, že Francouzi volili tak, jak volili.
...
V předvolební kampani měl vůdce vládní strany Svaz pro lidové hnutí (UMP) proti své hlavní soupeřce Ségolene Royalové kromě větších zkušeností i jeden velký trumf - zahraniční politiku. Velmi dobře si totiž rozumí jak s britským premiérem Tonym Blairem (který je jeho vzorem), tak s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
...
Jeho atlantismus, který mu vysloužil přezdívku "Američan s francouzským pasem", nebyl Francouzům příliš po chuti, a tak jej Sarkozy zmírnil a nyní si dává velmi záležet, aby ke slovu spojenectví s USA přidával i výraz "bez podřízenosti. Sarkozy v prvním prohlášení řekl, že jeho vítězství není vítězství "jedné Francie nad druhou", že bude pracovat v duchu jednoty a usilovat o to, aby nikdo nezůstal "na kraji cesty". Svým příznivcům poděkoval za podporu a na adresu Royalové řekl, že respektuje ji i její ideje, se kterými se ztotožnily miliony Francouzů.
...
Sarkozy, jehož vítězství věštily skoro všechny průzkumy posledních měsíců, se ujme funkce 16. května, řekl dnes jeho politický poradce François Fillon. Sarkozy v Elysejském paláci vystřídá Jacquesa Chiraka, který byl prezidentem dvanáct let. Chirac už svému nástupci blahopřál a popřál mu plný úspěch v nové funkci. "Francie mi dala vše a já chci vše dát jí," řekl Sarkozy, pro něhož znamená prezidentské křeslo dosažení cíle, o který nepokrytě usiloval řadu posledních let.

Dění přímo po volbách:

Zopakoval, že jako prezident chce rehabilitovat hodnotu práce, obnovit autoritu státu a vrátit Francii národní hrdost. Evropské partnery ujistil oddaností ideám evropské integrace, na adresu Spojených států řekl, že mohou počítat s francouzským přátelstvím, ale že přátelství znamená i právo myslit odlišně. Slíbil rovněž, že Francie bude hájit lidská práva ve světě, pomáhat rozvoji Afriky a přispívat k boji proti klimatickým změnám. Royalová v krátkém proslovu bezprostředně po oznámení odhadů poděkovala všem svým stoupencům za podporu, kterou jí projevovali, a vyslovila přesvědčení, že jejich společný boj bude pokračovat. Vyslovila se přitom pro širší jednotu levice.
...
Před sídlem její Socialistické strany poblíž muzea d´Orsay se shromáždily asi 4000 jejích příznivců, kteří ji bouřlivě pozdravovali a skandovaně děkovali. Na náměstí Svornosti ve stejnou dobu začaly slavit tisíce stoupenců vítězného pravicového kandidáta. Na obou místech sledovaly události stovky novinářů. Fillon, zmiňovaný jako pravděpodobný příští premiér, v televizi řekl, že Sarkozy do nástupu do funkce nebude veřejně vystupovat. Chce se prý zbavit stresu a "někde ve Francii" odpočívat a připravovat týmy, se kterými bude napříště pracovat.
...
Dnešní druhé kolo voleb se vyznačovalo velmi vysokou účastí voličů. Krátce před uzavřením volebních místností ve 20:00 hodin odhadovaly specializované agentury celkovou účast na 85 až 86 procent, což by byl rekord od roku 1974. Z této účasti také vyplývá větší legitimita vítěze. Pro Royalovou, Socialistickou stranu a levici vůbec je výsledek velkým zklamáním. Je to třetí porážka levicového prezidentského kandidáta za sebou. Zároveň to znamená i oddálení chvíle, kdy do francouzského prezidentského křesla dosedne žena. Royalová byla první, která měla reálnou šanci toho dosáhnout. Rozsah její porážky může věštit vyřizování účtů v Socialistické straně, kde neměla jednoznačnou podporu.

Můj osobní názor:

Jednoznačně od počátku jsem fandil Nicolasovi Sarkozyimu, protože snad on jediný je schopný dostat Francii do pořádku, což by pomohlo i celé Evropě. Není radikál, ale je tvrdý a to je na něm obdivuhodné. Nebojí se mluvit o ničem, i když ví, že mu to uškodí. Je upřímný a nelže, jako někteří socialisté!


Royalová je podle mě úplně k ničemu v podstatě jako ostatní socialisté neboli levičáci. To jsou jen samé sliby a z toho jen chyby. Krásně se to sice poslouchá, ale to je tak všechno! Francie by kvůli ní dále stagnovala, ekonomice by se nedařilo, přistěhovalci by získavali dále na významu atd atd atd. Royalová je mj. pro vstup Turecka do Evropské unie, což se mi osobně absolutně nelíbí. Dále chce dát pravomoc neboli volební právo všem osobám, kteří žijí ve Francii včetně emigrantů, kteří ani nemají francouzské občanství! Proč asi! Protože počítá, že to budou její voliči, takže i tento pragmatismus není příliš férový... Royalová chce také omezit vliv severoatlantické aliance NATO! Copak je to v dnešní době možné, když Evropu a Západ celkově ohrožují teroristé jako snad nikdy předtím? Vypadá to prostě tak, že Royalová říká, to co lidé chtějí slyšet a je ochotná pro "koryto" prezidenta udělat snad cokoliv...

Muslimové na okraji Paříže a jinde ve Francii se opravdu zmáhají a chvílemi to vypadá, že budou násilně přebírat moc! Však to nevidíte, že na ně zákon absolutně neplatí, to už nemá s demokracií nic společného, nechtějí se přizpůsobit, tak je na ně potřeba přitvrdit a tvrdá restrikce a od toho je tady NICOLAS SARKOZY! Kolikrát si ale říkam, že Nicolase je pro Francii škoda, nezaslouží si ho!
...
Co se týká Evropské unie, Sarkozy je stoupencem zkrácené verze euroústavy, takzvané miniústavy. Je například pro zřízení funkce ministra zahraničí Evropské unie. Požaduje moratorium na přijímání dalších zemí do EU. "Francouzi v referendu ústavu v současné podobě odmítli. To je fakt, který nelze obejít. Já nevolám po nové ústavě, ale po zjednodušení a zkrácení té stávající," řekl čtyři dny před volbami v rozhovoru pro list Le Figaro.

V otázce Turecka mají "Sarko" a "Sego" zcela odlišné názory. Royalová se - narozdíl od Sarkozyho - snaží získat přízeň více než pětimilionové muslimské menšiny žijící ve Francii. "Náboženský argument v případě Turecka neplatí. Země, jejíž obyvatelstvo je většinou muslimské, má plné právo být v Evropě, která není klubem křesťanských národů," řekla před volbami deníku Le Monde. Sarkozy naopak sází na ty, kteří se vstupem Turků do EU nesouhlasí. "Bezbřehé rozšiřování unie může narušit politickou jednotu Evropy," varoval.

...
Sarkozy je daleko příznivěji naladěn vůči Spojeným státům. Pokud vyhraje, vytvoří s německou kancléřkou Angelou Merkelovou vůči Washingtonu mnohem vstřícnější dvojici, než ještě nedávno tvořili v Paříži a Berlíně Jacques Chirac a Gerhard Schröder. Ve vnitřní politice je Sarkozy - syn maďarských přistěhovalců - znám návrhy na omezení přílivu imigrantů.
...
Chce tvrdá opatření proti nelegální imigraci a je pro povolení vstupu těm přistěhovalcům, jejichž profese a dovednosti Francie potřebuje. Plánuje také přísněji postihovat recidivisty a zpřísnit tresty pro mladistvé pachatele zločinů. V ekonomice slibuje Sarkozy zásadní reformu. Navrhuje snížit daně z příjmu, snížit počet lidí zaměstnaných ve státních službách, snížit počet ministerstev a zachovaný pětatřicetihodinový pracovní týden. Slibuje, že nezaměstnanost stlačí pod pět procent (nyní je oficiálně 8,4 procenta).
...
Sarkozy například veřejnost rozlítil tím, že během pouličních nepokojů na předměstích na podzim roku 2005 nazval nespokojenou mládež "chátrou". Bývalý ministr vnitra se netají tvrdým postojem vůči imigrantům ani obdivem k Americe
, který je v zemi galského kohouta spíše ojedinělý.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

P.S.

(evropan, 9. 5. 2007 17:20)

A mimochodem, jak jste u mně komentoval, že tam zatím nehlasoval nikdo pro komunisty, tak teď už jo.

evropan

(evropan, 9. 5. 2007 17:18)

Celkem s ním souhlasím. Ostře nesouhlasím s pozastavením příjmání nových členů do EU. Copak tu nechcem Izrael, Chorvatsko a někdy možná i Švýcarsko a Norsko a Island?
Za tyhle bych se osobně přimlouval...

Nikde není psáno, že to bylo drtivé...

(Farenheit, 8. 5. 2007 0:10)

Jde spíše jen o to, že Sarky má teď dostatečně silný mandát od voličů, protože těch 53 % co získal, je při volební účasti cca 85 % naprosto vysoké číslo a tudíž se dá říct, že ho podporuje mnohem více občané než kolik je proti němu...

Vítězství

(Sarkozy, 7. 5. 2007 23:52)

Zdravím, jsem příznivcem Sarkozyho, ale nechápu jednu věc. Proč se všude mluví o drtivém vítězství pravice, když měl Nikola náskok jen 6 bodů před Royalovou. Podle mě se jedná o podobné rozložení sil mezi pravicí a levicí jako u loňských tuzemských parlamentních voleb. Mohl by mi to něko objasnit. p.s. díky za hezký článek joe

radikalismus

(radikál, 5. 5. 2007 12:53)

Prosím nespojuj Le Pena s radikalismem. Radikalismus není totiž jen pro pravicové extremisty, ale je to také svobodná ideologie. V jednom testu na internetu byl radikalismus charakterizován slovy jako sociální rovnost a tolerance. I já jsem radikál, ale nejspíš středový. Proto bych byl nerad spojován s těmi prokletými fašisty, kteří nikdy nikoho netolerovali.

evropan

(evropan, 3. 5. 2007 15:05)

Tak jsem to dopsal.
Můžete to skouknout a případně okomentovat na
www.freedomeurope.blog.cz

Jestli chcete, můžete mi napsat komentář i na e-mail (třeba proč bych měl podporovat Sarkozyho??).
evropan@email.cz

Evropan

Pro Evropana

(Niemander - správce webu, 2. 5. 2007 0:01)

Tak Vaše stránky jsem již navštívil, začátek vypadá dobře, tak hodně zdaru v rozjezdu, v anketách jsem taky zahlasoval :) ...

Blog už mám

(Evropan, 1. 5. 2007 16:59)

Tak jsem si zkusil založit blog. Moc tam toho sice ještě není a i v tom článku o Francouzských prezidentských volbách toho budu muset dost dopsat.
Každopádně to najdeš ty a všichni ostatní na
www.freedomeurope.blog.cz

Evropan
P.S.: Můžete mi tam taky zahlasovat.

Děkuji Evropane,

(Niemander - správce webu, 25. 4. 2007 20:44)

bylo by fajn, kdyby jste si také založil nějaký blog o politice a mohli bysme vzájemně konfrontovat své názory na aktuální politická téma...

jinak...

(evropan, 25. 4. 2007 17:23)

Jinak bych ještě rád vyjádřil radost z toho, že někdo takhle napíše blog o politice jako vy. Možná to taky někdy zkusím.

jinak...

(evropan, 25. 4. 2007 17:23)

Jinak bych ještě rád vyjádřil radost z toho, že někdo takhle napíše blog o politice jako vy. Možná to taky někdy zkusím.

Tak nevím...

(evropan, 25. 4. 2007 17:21)

Taky tyhle volby docela sleduju, ale abych pravdu řek, tak nevím, koho bych volil. Jsem jednoznačně v politice člověk pravého středu, tj. podle pravo-levýho politickýho spektra jsem blíž Sarkozimu.
Ale když vezmu v úvahu propracovanější testy se 4 kvadranty typu testu na www.moralpolitics.com (doporučuji všem si jej udělat), tak jsem sice na pravici, ale liberální. Royalová je liberální levice, Sarkozy autoritativní pravice. A já se zrovna s autoritativními politiky moc neshodnu, protože si myslím, že svoboda člověka je ta nejcennější věc, kterou každý z nás má. Moje názory koneckonců asi nejlíp prozrazuje americká strana Libertariánů (www.lp.org). Prosím o radu, proč je zrovna Sarkozy lepší v porovnání s Royalovou z mého hlediska.

Myslím si že ne záchranu Evropy,

(Niemander - správce webu, 23. 4. 2007 21:39)

pořád pozdě není, ale musí se něco už dělat, stanovit pevné pravidla migrace a dodržovat je. Je pravda, že k tomu není ani moc vůle, takže to bude velmi těžké...

vnímám to obdobně.

(Pedol, 23. 4. 2007 10:20)

akorát jsem skeptický, že úpadku a chaosu islamizované Evropy lze zbránit. Demografické prognózy jsou neúprosné...